przebarwienia-skory

Likwidacja przebarwień skóry

Głównymi przyczynami pojawiania się na skórze przebarwień są geny oraz nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. W zasadzie nie ma człowieka, który nie miałby na skórze żadnych piegów czy plamek. U niektórych osób przebarwienia te są jednak sporym estetycznym problemem. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna potrafi sobie z nimi bardzo dobrze radzić.

Przyczyny powstawania przebarwień

Najczęściej przebarwienia na skórze powstają w wyniku nadmiernego opalania z użyciem kremów ze zbyt niskim filtrem UV lub bez nich. W takich sytuacjach plamy na naszej skórze zaczynają być widoczne w momencie zanikania opalenizny. Innymi powszechnymi przyczynami powstawania przebarwień jest stosowanie niektórych leków lub kosmetyków, infekcje i zaburzenia hormonalne, a także geny.

W domowych warunkach, większość osób próbuje tuszować powstałe plamki za pomocą podkładów, korektorów lub samoopalaczy. Problem polega jednak na tym, że taki sposób tuszowania powstałych przebarwień nie daje trwałej zmiany, a jedynie chwilową poprawę wyglądu. Znacznie lepszym sposobem jest skonsultowanie się z dermatologiem.

Metody likwidacji przebarwień

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz dermatolog z Przychodni High-Med w Warszawie: Do likwidacji przebarwień skóry najczęściej stosuje się dwie metody. Pierwszą jest nakładanie na oczyszczoną skórę kremów, będących kombinacją substancji chemicznych oraz wyciągów roślinnych, druga natomiast polega na zastosowaniu peelingów chemicznych. Obie metody dają bardzo dobre rezultaty już w ciągu kilku tygodni.

Maski i kremy odbarwiające

Taka kuracja składa się z dwóch etapów. Pierwszy odbywa się w gabinecie lekarskim, natomiast drugi już u pacjenta w domu. W gabinecie lekarz przeprowadzający zabieg dokładnie oczyszcza i odtłuszcza przebarwioną skórę a następnie nakłada na nią specjalną maskę. Jednym z takich preparatów jest Dermamelan, który jest mieszanką wyciągów roślinnych (m.in. wyciągów z aloesu, lukrecji gładkiej oraz ze szczawiu) oraz substancji chemicznych (witamin oraz substancji o działaniu odmładzającym).

Po nałożeniu preparatu pacjent może się udać do domu i po około 5 godzinach zmyć krem za pomocą bieżącej wody. Po zmyciu preparatu stosuje się krem podtrzymujący.

Ta metoda przynosi doskonałe rezultaty w zwalczaniu przebarwień o różnej przyczynie, jednak najlepiej się sprawdza w walce z przebarwieniami o podłożu hormonalnym, ponieważ oprócz pozbycia się plam barwnikowych, powoduje także zwężenie porów oraz reguluje wydzielanie łoju.

Peelingi chemiczne

Drugą powszechnie stosowaną do likwidacji przebarwień skóry metodą są peelingi chemiczne. Polegają one na złuszczeniu przebarwionych komórek naskórka. W zależności od głębokości powstałych zmian barwnikowych, wyróżnia się peelingi głębokie, średnio i powierzchowne. Usunięcie zmienionej warstwy naskórka powoduje powstanie na jej miejsce zupełnie nowej, pozbawionej przebarwień tkanki. Peeling powoduje również pobudzenie skóry do wytwarzania kolagenu, dzięki czemu skóra nabiera elastyczności. Aby uzyskać trwały rezultat, zabieg powinien być kilka razy powtórzony. Dokładną ilość sesji ustala lekarz, który bierze pod uwagę uzyskane w trakcie kolejnych spotkań efekty kuracji.

Szczególnym rodzajem tego typu zabiegów złuszczających jest peeling PQ Age, za pomocą którego, oprócz zlikwidowania przebarwień, można również skutecznie przeciwdziałać takim problemom skórnym, jak zaburzenia rogowacenia czy trądzik. Zabieg ten pomaga także w odmłodzeniu skóry.

śr. ocena 5 / głosów 5