przetoki-gruczolowe-u-psow

Leczenie przetok gruczołowych u psów

Problemy z przetokami gruczołowymi u psów można rozpoznać, gdy nasz pupil zaczyna za bardzo interesować się swoim odbytem, zaczyna się ocierać, jest przez to niespokojny i nie może sobie znaleźć miejsca. Jeżeli zauważymy u swojego psa takie objawy, jest to znak, że koniecznie powinniśmy się udać do przychodni weterynaryjnej w celu wyczyszczenia gruczołów okołoodbytowych.

Znaczenie gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły te znajdują się po bokach odbytu psa. W każdym są bardzo cieniutkie kanaliki przez które w normalnych warunkach, gdy pies nie ma z nimi żadnego problemu, wypływa mająca niezwykle ostry i nieprzyjemny zapach wydzielina. Jej rola polega przede wszystkim na znakowaniu terenu przez psa. Znajduje się w niej bowiem bardzo dużo feromonów. Oprócz tego wydzielina ta pełni również rolę poślizgową w trakcie defekacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista weterynarz z Przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu: Większość właścicieli czworonogów nawet nie wie o istnieniu tych gruczołów. Jeżeli bowiem pies nie ma żadnego problemu z opróżnianiem zawartości zatok gruczołowych, nie ma potrzeby żeby je nawet sprawdzać. Problem zaczyna się jednak w momencie, w którym wytwarzana w gruczołach wydzielina nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, ponieważ jest zbyt gęsta. Wtedy konieczna jest interwencja.

Pierwsze objawy

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że nasz pies ma problem z opróżnieniem gruczołów okołoodbytowych jest tzw. „saneczkowanie”. Pies zaczyna ocierać się swoją pupą o meble, trzeć po podłodze lub dywanie, jest ogólnie niespokojny i nie może sobie znaleźć miejsca. W skrajnych przypadkach, próbuje się wgryźć w miejsce, w którym odczuwa ból. Wtedy koniecznie trzeba mu pomóc i spróbować ręcznie oczyścić przetoki.

Czynność taką można wykonać samodzielnie w domu, do tego celu będziemy potrzebowali rękawiczek silikonowych i ręczników papierowych, jednak zdecydowanie zaleca się wizytę w przychodni weterynaryjnej, ponieważ nieumiejętne wyciskanie przetok może wywołać u psa bardzo dużo bólu. Lekarz weterynarz będzie mógł poza tym sprawdzić, czy wystarczy jedynie oczyszczenie zatok, czy wydzielina była tak gęsta, że konieczne jest również dalsze leczenie.

Nie lekceważ problemu

Nie można również czekać aż pies sam sobie poradzi  z tym problemem. Jeżeli bowiem w porę nie zareagujemy i nie oczyścimy ich w porę może dość u psa do ich zaczopowania powstania ropnej przetoki. W takich sytuacjach konieczna będzie już interwencja chirurga. Musimy także wiedzieć, że jeżeli u psa choć raz powstanie problem z gruczołami, to może się on powtarzać, dlatego konieczne będzie regularne sprawdzanie czy nasz pies nie ma ponownie takiego problemu.

śr. ocena 4.8 / głosów 5