Leczenie kanałowe. Kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe przez wielu pacjentów uważane jest za nieprzyjemny i bolesny zabieg. Jednak dzięki leczeniu kanałowemu pacjenci mogą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia zębów, która przynosi natychmiastowe efekty. Kiedy zatem warto zdecydować się na leczenie kanałowe?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to innowacyjna metoda leczenia, która pozwala na zachowanie własnych zębów. Dotyczy to również zębów chorych i zainfekowanych. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, kiedy warto zdecydować się na leczenie tą metodą.

O zaletach leczenia kanałowego mówią pracownicy z gabinetu stomatologicznego Ferrerus:

Leczenie kanałowe to przede wszystkim skuteczna metoda polegająca na oczyszczeniu oraz szczelnym wypełnieniu ubytków tkanki korzenia zębowego. Dzięki precyzji, jaką umożliwia leczenie kanałowe ząb zostaje nie tylko wyleczony, ale również zabezpieczony przed kolejnymi infekcjami.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii wyleczony ząb będzie zdrowy przez długi czas i nie będzie konieczności jego ekstrakcji i zastąpienia implantem. Warto również podkreślić, że obecnie leczenie kanałowe odbywa się ze znieczuleniem miejscowym, co znacznie zmniejsza dyskomfort zabiegu.

Kiedy należy poddać się leczeniu kanałowemu?

Nie tylko uciążliwy ból zęba może wskazywać na to, że konieczne jest leczenie kanałowe. Ząb, który jest mocno uszkodzony często reaguje na zimno lub ciepło oraz niekiedy zmienia swój kolor. Dodatkowo można odczuwać nasilający się ból podczas jedzenia oraz zauważyć obrzęk dziąsła.

Jeżeli odczuwalny jest chociaż jeden z powyższych symptomów, warto umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Stomatolog dokładnie sprawdzi stan uzębienia oraz podejmie decyzję o sposobie leczenia. Najczęstszym powodem, który skutkuje powyższymi objawami jest zapalenie miazgi zębowej lub mechaniczne uszkodzenie.

Kiedy powstaje zapalenie miazgi zębowej?

Zapalenie miazgi zębowej i ból temu towarzyszący nie pojawia się samoistnie. Główną przyczyną powstawania zapalenia miazgi jest próchnica. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Bakterie, które gromadzą się w płytce nazębnej, która otacza dziąsła i zęby z czasem przedostają się w głąb tkanek zęba.

Miazga zębowa jest bardzo unerwiona, a bakterie, które się tam przedostaną potrafią być przyczyną bardzo silnego bólu. W wyniku ich działania powstają tak zwane zgorzele. W takim wypadku niezbędne jest leczenie kanałowe zęba, które usunie bakterie i stan zapalny oraz uszczelni wszystkie, nawet najdrobniejsze kanały w zębie bez konieczności jego usuwania. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia kanałowego, ponieważ zbyt zaawansowane uszkodzenie miazgi zębowej może zdyskwalifikować do zabiegu endodoncji.

śr. ocena 0 / głosów 0