laseroterapia

Laseroterapia – sposoby wykorzystania lasera

Technologię laserową w medycynie i kosmetologii stosuje się już od kilkudziesięciu lat. Wciąż opracowywane są kolejne zabiegi i ulepszenia, dzięki którym rozszerza się zakres możliwości jej wykorzystania dla celów zdrowotnych i estetycznych. Wszystko zależy od rodzaju lasera, jego mocy, długości fali świetlnej i czasu naświetlania. Można go używać z nieporównaną precyzją, istotnie ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Laser dla zdrowia…

Lasery wysokoenergetyczne, zwane też niekiedy bezkrwawymi skalpelami, stosuje się przede wszystkim w chirurgii. Można nimi ciąć i odparowywać wybrane tkanki, a także zamykać naczynia podczas operacji silnie ukrwionych narządów. Laserem usuwa się guzy nowotworowe, a także zmiany niezłośliwe, takie jak np. nadżerki czy mięśniaki macicy – czy to przez samo zniszczenie tkanki, czy np. odcięcie dopływu substancji odżywczych do wybranego punktu albo też uprzednie potraktowanie niepożądanego elementu fotouczulaczem, a następnie laserowe naświetlenie go.

Powszechnie znane są laserowe zabiegi przeprowadzane w okulistyce. Wyeliminować można dzięki nim jaskrę, zaćmę czy wady wzroku (krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm). Nie mniej skuteczna, choć może nieco mniej słynna, jest laseroterapia stopy cukrzycowej czy schorzeń ortopedycznych – lasery niskoenergetyczne mają działanie przeciwzapalne, stymulują też regenerację tkanki kostnej, a także wydzielanie endorfin uśmierzających ból. Impulsy laserowe mogą też być obecnie alternatywą dla borowania w stomatologii.

…i urody

Bez laseroterapii nie ma oczywiście współczesnej dermatologii. Stosuje się ją w leczeniu silnych i rozległych zmian trądzikowych oraz przyspieszonego łysienia. Laserem wysokoenergetycznym usuwa się znamiona, brodawki czy tatuaże, a także przeciwdziała skutkom oparzeń. Laser niskoenergetyczny natomiast przyspiesza procesy gojenia ran i niwelowania blizn.

To ostatnie zahacza zwłaszcza o dziedzinę medycyny estetycznej i kosmetologii, gdzie zabiegi laserowe są na porządku dziennym. Mogą bowiem zredukować rozstępy, przebarwienia lub zaawansowany cellulit, stanowiąc bezpieczniejsze rozwiązanie niż np. liposukcja czy mezoterapia igłowa.

Podobnie jak w przypadku koagulacji naczyń w chirurgii, tak i w celach estetycznych można zamykać rozszerzone naczynka, czyli tzw. pajączki, które często szpecą twarz oraz m.in. uda – dodaje przedstawicielka Centrum Kos­me­tyki i Medy­cyny Este­ty­cznej „Medicor” w Krakowie.

Laserowa koncentracja energii świetlnej zamienionej na cieplną w mieszkach włosowych uszkadza je, co z kolei znajduje zastosowanie w trwałym pozbywaniu się niepożądanego owłosienia. Jednym zaś z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów jest słynne fotoodmładzanie, czyli potraktowanie wiązką lasera komórek skóry właściwej. Spłyca ono zmarszczki i pobudza wytwarzanie tak ważnego dla zachowania młodości kolagenu. Skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona, a ryzyko wystąpienia m.in. opuchlizn czy zasinienia charakterystycznego dla zabiegów z użyciem igieł zostaje zredukowane niemal do zera.

śr. ocena 5 / głosów 2