wizyta-u-urologa

Kiedy warto zgłosić się na konsultacje do urologa?

Konsultacja u urologa może wynikać m.in. z zaobserwowania niepokojących objawów takich jak np. ból przy oddawaniu moczu, pieczenie bądź swędzenie w cewce moczowej lub niestandardowy kolor moczu. Lekarz urolog to również specjalista, którego należy odwiedzać profilaktycznie – często z wizyt korzystają np. osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór. Kiedy konkretnie zgłosić się na wizytę do urologa?

Konsultacja u urologa a męskie problemy

Zakres leczenia lekarza urologa jest szeroki. Do bardzo częstych schorzeń, którymi się zajmuje zalicza się m.in. leczenie prostaty. Jeśli u mężczyzny pojawiają się objawy takie jak: ból jąder i dolnej części brzucha, krwawienie z cewki moczowej, bolesne erekcje oraz problemy z oddawaniem moczu, to wskazana jest konsultacja urologiczna. Tego typu, męskie problemy nierzadko są bagatelizowane, co w konsekwencji powoduje groźne powikłania oraz wydłuża leczenie. Jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie, gdyż w tej sytuacji konsultacja u urologa wiąże się tylko z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego oraz badań, do których zalicza się np. USG jąder, nerek, pęcherza i prostaty. Ponadto, lekarz urolog zajmuje się także leczeniem zaburzeń erekcji. Niestety, mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że obecne, nowoczesne metody leczenia impotencji są w stanie w stosunkowo krótkim czasie przywrócić satysfakcjonujące życie seksualne. Warto również podkreślić, że każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien regularnie odwiedzać gabinet urologa, gdyż właśnie wtedy wzrasta ryzyko przerostu prostaty.

Urolog – specjalista nie tylko dla mężczyzn

Należy jednak pamiętać, że urolog nie jest lekarzem zajmujący się leczeniem tylko męskich chorób.

W moim gabinecie zajmuję się nie tylko leczeniem prostaty bądź zaburzeń erekcji. Moja działalność obejmuje leczenie wszystkich schorzeń układu moczowego, dlatego też konsultacje urologiczne z zakresu chorób nerek, zakażeń, kamicy dróg moczowych oraz nowotworów dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – podkreśla urolog lek. med. Marek Górecki z gabinetu urologicznego we Wrocławiu.

Warto udać się na konsultację, gdy występują poniższe objawy:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • niestandardowy kolor moczu,
  • obecność krwi, ropy bądź innych treści w moczu,
  • obrzęk, zaczerwienienie lub wysypka w miejscach intymnych,
  • uczucie parcia na mocz,
  • ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i biegunka,
  • guzy bądź zgrubienia w pochwie i jądrach.

Wizyta urologiczna bardzo często nie tylko pozwala zdiagnozować chorobę i leczyć ją, ale często chroni przed groźnymi powikłaniami, pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet śmiercią.

śr. ocena 5 / głosów 4