rewitalizacja-pochwy

Kiedy warto zdecydować się na zabieg laserowej rewitalizacji przedsionka pochwy?

Pochwa z natury jest narządem niezwykle rozciągliwym, z biegiem lat jednak jej tkanki tracą swoją sprężystość. Proces ten przybiera na sile zwłaszcza pod wpływem zmian hormonalnych w okresie menopauzy, a także wskutek porodów. Rozluźnienie pochwy przekłada się bezpośrednio na spadek satysfakcji ze współżycia u obojga partnerów. Na szczęście w stosunkowo prosty sposób można temu zaradzić.

Rozwiązaniem problemu jest zabieg laserowej rewitalizacji pochwy i jej przedsionka. Polega on na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy, która emituje skoncentrowane wiązki światła.

Prowadzi to do kontrolowanego podgrzania włókien kolagenowych, które ulegają następnie skróceniu i pogrubieniu, co zwiększa napięcie tkanek i poprawia ich elastyczność – mówi przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Sofimed” w Krakowie. – Stymulacji ulega też produkcja kolagenu i elastyny – dodaje.

Zabieg nie wymaga znieczulenia, w jego trakcie odnotować można co najwyżej pieczenie lub lekki dyskomfort. Przez miesiąc należy powstrzymywać się od współżycia, poza tym jednak już tego samego dnia można wrócić do normalnej aktywności życiowej. Cała procedura nie wymaga też żadnych szczególnych przygotowań. Trzeba tylko wykluczyć infekcje okolic intymnych i niektóre choroby ogólnoustrojowe, a także poczekać na zakończenie ewentualnej menstruacji.

Zmniejszenie obwodu pochwy

Rewitalizacji pochwy poddają się z reguły kobiety, które odnotowały istotny spadek jakości pożycia seksualnego po menopauzie, a także po wielokrotnych porodach siłami natury. Czasem nawet jeden poród potrafi nadmiernie rozciągnąć mięśnie pochwy – zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest wyjątkowo duże. Może to dodatkowo prowadzić do zjawiska wysiłkowego nietrzymania moczu, z którym laserowy zabieg też jest w stanie sobie w dużej mierze poradzić. Warto rozważyć jego przeprowadzenie zwłaszcza wtedy, gdy metody zachowawcze (np. regularne ćwiczenie mięśni Kegla) nie przynoszą pożądanych efektów.

Dodatkowe korzyści

Obkurczeniu ścianek pochwy i redukcji WNM towarzyszy ponadto wiele innych korzystnych efektów. Należą do nich m.in. przywrócenie naturalnego pH i związane z nim ograniczenie występowania infekcji, poprawa nawilżenia pochwy i ogólna regeneracja jej błony śluzowej. W związku z tym zabieg polecany jest również kobietom skarżącym się na świąd i suchość okolic intymnych czy dyspareunię (ból w czasie stosunku), a także paniom szczególnie narażonym na częste urazy i otarcia (np. amatorkom jeździectwa lub sportów rowerowych).

Inne wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu laserowej rewitalizacji przedsionka pochwy mogą być też problemy natury seksualnej niezwiązane ani z wiekiem, ani z przebytymi porodami. Czasem bowiem przyczyn bolesnej penetracji czy nadmiernego rozluźnienia waginy należy upatrywać gdzie indziej.

Zdarza się też, że brak satysfakcji z seksu wynika z niezadowalającego wyglądu wiotkiej, suchej skóry łechtaczki i warg sromowych. Poprawa uzyskana dzięki laseroterapii, potrafi rozwiązać i tego typu problemy, znosząc odpowiedzialne za spadek libido bariery w psychice.

śr. ocena 5 / głosów 5