Kiedy udać się do ortodonty?

Ortodonta to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem nie tylko wad zębowych i zgryzowych, ale także ustalaniem przyczyn powstawania tych wad. Impulsem do rozpoczęcia leczenia u ortodonty bardzo często jest chęć posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu. Pozwala ono zlikwidować nieprawidłowości w uzębieniu i wyleczyć wady zgryzu. Zapobiega także schorzeniom przyzębia oraz wpływa na poprawę wymowy.

Dzieci a wizyta u ortodonty

Wizyta u ortodonty w przypadku dzieci konieczna jest, gdy zauważymy u nich wady zgryzu, które wraz z dorastaniem tylko się pogłębiają. Nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy, dlatego jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w uzębieniu dziecka, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u ortodonty. Współczesna ortodoncja na Ursusie pozwala korygować nie tylko wady zgryzu uwarunkowane genetycznie, ale również te nabyte w różnych stadiach wieku rozwojowego dziecka.

Leczenie ortodontyczne u dzieci trwa krócej niż u dorosłych, a jeżeli rozpoczniemy je w odpowiednim czasie, pozwoli to nawet uniknąć noszenia aparatów. W jakich przypadkach rodzic powinien udać się z dzieckiem do ortodonty? Otóż, gdy zauważy u niego wadę wymowy, nierówne zęby, zmiany w wyglądzie twarzy, np. asymetrię, cofniętą brodę, przedwczesną utratę zębów mlecznych czy nawyk ciągłego ssania smoczka lub palca powyżej 3 roku życia. Aparaty ortodontyczne najlepiej jest stosować, gdy u dziecka wyrosną już wszystkie stałe zęby.

Ortodoncja u dorosłych

Jeśli w dzieciństwie nasze zęby pomimo wad nie zostały wyprostowane, to możemy zrobić to w wieku dojrzałym. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu, również u dorosłych bardzo często one występują, a do ich usunięcia konieczne jest leczenie ortodontyczne. Ma ono na celu poprawę estetyki zębów, przygotowanie do leczenia protetycznego, chirurgicznego, czy implantologicznego.

Osoba dorosła powinna udać się do ortodonty, gdy zauważy u siebie takie objawy jak: zgrzytanie zębami, wady wymowy, ścieranie się zębów, częste oddychanie ustami, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, czy dysfunkcję języka – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem ortodontą z gabinetu stomatologicznego Stomatologia dr Pańczyk z Warszawy.

U dorosłych pacjentów leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę wymowy, wyglądu i samopoczucia, opóźnienie procesu starzenia twarzy, łatwiejsze oczyszczanie zębów, poprawę jakości żucia oraz likwidację dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne to proces długotrwały. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty i dbać o higienę jamy ustnej. Wiąże się to także z regularnymi wizytami kontrolnymi. Kompleksowe leczenie ortodontyczne trwa od półtora roku do dwóch lat i wykonuje się je przy pomocy aparatów stałych oraz ruchomych. Wizyta u ortodonty pozwala uniknąć przykrych następstw, a proste i równe zęby zwiększą naszą pewność siebie, dlatego warto w każdym wieku skorzystać z pomocy ortodonty.

śr. ocena 0 / głosów 0