chirurg stomatolog

Kiedy niezbędne są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej?

Profilaktyka chorób zębów jest prosta – wymaga od nas dbałości o higienę jamy ustnej i regularnego korzystania z przeglądów stomatologicznych. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których mimo najlepszych starań, nie udaje się uniknąć konieczności leczenia. A gdy stomatologia zachowawcza zawodzi, trzeba udać się do chirurga. Kiedy konieczny może okazać się zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej?

Kiedy konieczne jest usunięcie zatrzymanego zęba

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach chirurgii stomatologicznej jest usuwanie zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie mogą wyrznąć się na powierzchnię dziąsła (częściowo lub w całości). Przyczyn zatrzymania zęba w dziąśle jest wiele – w niektórych przypadkach winne są geny, w innych późna utrata zębów mlecznych lub zbyt mało miejsca w łuku zębowym. Jak widać, pacjent nie ma możliwości uniknięcia ani przewidzenia takiej sytuacji, zaś same objawy bywają bardzo dokuczliwe. Zatrzymane zęby wywołują uczucie ucisku, powodują ból przy szerokim otwieraniu ust, a w najgorszych przypadkach nawet szczękościsk, stany zapalne i infekcje. Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba jest jedynym sposobem na pozbycie się tych przykrych dolegliwości.

Kiedy chcesz uniknąć ekstrakcji zęba

Chirurg stomatologiczny nie zajmuje się jednak wyłącznie usuwaniem kłopotliwych lub niemożliwych do wyleczenia zębów. Wręcz przeciwnie, właśnie do jego gabinetu należy się udać w sytuacji, gdy chcemy uratować ząb, który nie poddał się prawidłowo wcześniejszemu leczeniu endodontycznemu. Jeśli leczenie kanałowe zęba nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub doszło do złamania części zęba wewnątrz dziąsła, chirurg wykonuje resekcję wierzchołka korzenia (apiktomię) albo hemisekcję. Oba zabiegi polegają na operacyjnym usunięciu chorej części zęba z zachowaniem możliwie największej tkanki zdrowej. W przypadku resekcji usuwany jest wyłącznie fragment wierzchołka korzenia, po czym lekarz wypełnia ubytek i zszywa dziąsło. Hemisekcja jest zabiegiem bardziej skomplikowanym, gdyż obejmuje usunięcie również części korony, w związku z czym wymaga wykonania odbudowy protetycznej.

Jeśli zdarzył się nieszczęśliwy wypadek

Osobną grupę pacjentów gabinetu chirurga stomatologicznego tworzą osoby, które odniosły poważne obrażenia w obrębie twarzoczaszki w wyniku wypadków. Są to zdecydowanie najtrudniejsze przypadki, które wymagają kompleksowej opieki, bardzo wnikliwej diagnozy i szczegółowego planowania, często skomplikowanego leczenia – mówi specjalista z kliniki Stomatologia Mikroskopowa w Oleśnicy.

Prawidłowe postępowanie z takimi pacjentami wymaga połączenia specjalistycznej wiedzy z kilku obszarów medycyny, w tym stomatologii chirurgicznej, estetycznej i implantologii.

Kiedy choruje przyzębie

Lekarz stomatolog zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale też przyzębia, czyli otaczających je tkanek. Również one podatne są na rozmaite choroby, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Wśród często wykonywanych zabiegów należy wymienić kiretaże kieszonek dziąsłowych (u pacjentów borykających się z paradontozą), odbarczanietorbieli i usuwanie rozmaitych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, co niekiedy powinno być uzupełnione badaniem histopatologicznym próbki usuniętej tkanki.

śr. ocena 0 / głosów 0