stomatolog dzieciecy

Jakie cechy powinien posiadać dobry stomatolog dziecięcy?

Stomatologia dziecięca jest jedną z najtrudniejszych dziedzin tej gałęzi medycyny. Dobry stomatolog dziecięcy powinien wzbudzać zaufanie i swoim zachowaniem sprawiać, że nasze dziecko nie będzie traktowało wizyty w gabinecie stomatologicznym jako nieprzyjemny obowiązek, tylko będzie z tego czerpać przyjemność. Lekarz dentysta, wybierając specjalizację dziecięcą, musi mieć świadomość, że lecząc dzieci nie wystarczy jedynie fachowa wiedza, ale także odpowiednie podejście.

Dziecko, czyli wyjątkowo wymagający pacjent

Wśród dzieci panuje niesłuszna opinia, że wizyta u stomatologa zawsze musi być nieprzyjemna. Dziecko, które nie boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym, to prawdziwa rzadkość. Niestety, jak mówi przysłowie: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, i jeżeli nie uda nam się odpowiednio wcześnie u dziecka wpoić nawyku oraz chęci, regularnych wizyt w gabinecie, w późniejszych latach może mieć to dla niego bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli chcemy więc tego uniknąć, musimy wybrać takiego stomatologa dziecięcego, od którego dziecko nie będzie wychodziło z ciężką do odwrócenia traumą, a z radością.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu: Pedodoncja jest niezwykle trudną dziedziną stomatologii. Dziecko jest bowiem bardzo wymagającym pacjentem, dlatego trzeba do niego podchodzić, jak do własnej pociechy. Idealny stomatolog dziecięcy powinien więc zawsze wykazywać olbrzymią troskę, spokój i wyczucie. Każdy bowiem, nawet najmniejszy ból, może u dziecka wywołać strach, który go skutecznie zniechęci do stomatologa. Trzeba przy tym pamiętać, że dzieci zupełnie inaczej od nas odczuwają wszelkie bodźce i nawet najmniejszy ból może zostać przez nie wyolbrzymiony.

Odpowiedni poziom zrozumienia

W stomatologii dziecięcej najważniejszą kwestią jest odpowiednie zrozumienie pacjenta oraz nastawienie. Lekarz dentysta, który zajmuje się leczeniem dzieci powinien rozumieć potrzeby swojego pacjenta, mieć do niego bardzo dużo cierpliwości oraz zawsze emanować uśmiechem. Nie może wykazywać przy tym znudzenia, bo dziecko zawsze wyczuje, jeżeli nie jest odpowiednio traktowane.

Wybór odpowiedniego gabinetu

Wybierając się ze swoim dzieckiem na wizytę w gabinecie stomatologicznym powinniśmy się najpierw upewnić, że jest on przystosowany do przyjmowania dzieci. W tym miejscu nie tyle chodzi o posiadanie przez daną klinikę odpowiedniego sprzętu, bo to w obecnych czasach jest już standardem. Chodzi bardziej o to, czy dany gabinet posiada odpowiednie akcesoria, które będą w stanie odpowiednio dziecko zająć i sprawić, że nie będzie chciało od razu wracać do domu.

Taki gabinet powinien posiadać w poczekalni zabawki i kolorowanki, które umilą młodemu pacjentowi oczekiwanie na wizytę u lekarza. Niektóre kliniki dają także możliwość oglądania bajek w poczekalni i w trakcie leczenia. Bardzo ważne jest również to, czy w wybranym przez nas gabinecie stosuje się kolorowe, światłoutwardzalne plomby oraz czy możliwe jest podanie znieczulenia w formie żelu lub gazu rozweselającego.

Jeżeli uda nam się zadbać o wszystkie te elementy, nasze dziecko będzie przychodziło do dentysty, nie ze strachem, lecz z prawdziwą przyjemnością.

śr. ocena 5 / głosów 6