Jak wygląda typowa wizyta u laryngologa?

Laryngologia, jako jedna z dziedzin medycyny, trudni się rozpoznawaniem oraz leczeniem narządów głowy i szyi. Zakres dolegliwości jest naprawdę spory, a niektóre z nich, zbagatelizowane, rozwinąć się mogą w poważne schorzenia. Czas gra tu sporą rolę – jeżeli odpowiednio wcześnie udamy się do lekarza, mamy spore szanse na prędki powrót do zdrowia. Tych wszystkich, którzy nigdy sami, czy też z dzieckiem, nie odwiedzili laryngologa, zapraszamy do zapoznania się z opisem przebiegu typowej wizyty.

Wszelkie kłopoty z uszami, nosem, krtanią oraz gardłem leżą w kręgu zainteresowań otorynolaryngologii – tak właśnie brzmi pełna nazwa, opisywanej przez nas specjalizacji. Do zadań medyka zaliczyć trzeba diagnostykę, profilaktykę, a także leczenie farmakologiczne i chirurgiczne przeróżnych przypadków. Osoby, zmagające się z powracającymi kłopotami wyżej wymienionych części ciała, powinny regularnie chodzić na zabiegi do nowoczesnych i sprawdzonych przychodni. Przykładem jednej z nich, może być działające w Bielsku-Białej, Centrum Medyczne Ultramedic.

Przygotowania

Nie ma co ukrywać, że wizyty w poradni, budzą w niektórych ludziach pewien rodzaj niepokoju. Zdrowie bywa traktowane niezwykle intymnie, a jego zły stan wywołuje czasem, uczucie wstydu, które mocno nasila się przy kontakcie z lekarzem. Wystarczy podać przykład tych z nas, którzy mimo licznych ubytków w uzębieniu, w dalszym ciągu nie umówili się do dentysty. Dobrze więc wiedzieć już wcześniej, czego należy się spodziewać podczas konsultacji ze specjalistą, wliczając do tego także najczęściej zadawane pytania.

Przygotowując się do badań laryngologicznych, należy przede wszystkim poświęcić czas na higienę miejsc, które oglądać będzie doktor – usunięcie woskowiny z uszu to czynność obowiązkowa. Zabranie aktualnych wyników badań, jest jak najbardziej na miejscu, podobnie jak zapisanie na kartce nazw lekarstw, które przyjmujemy, wraz z przepisanymi dawkami. Obserwowanie własnego organizmu i występujących objawów oraz przypomnienie sobie dokładnej historii naszej choroby, zdecydowanie ułatwi pracę medykowi.

Przebieg badania

Przebieg danego spotkania będzie, rzecz jasna, zależny od rodzaju problemu, z jakim przyjdziemy. Każda jednak wizyta, rozpocznie się od wywiadu, podczas którego starajmy się jak najbardziej pomóc w zrozumieniu naszego przypadku. Ogólne pytania dotyczące stanu zdrowia, przejdą później w bardziej szczegółowe, skierowane w stronę konkretnych  chorób laryngologicznych.

Następnie lekarz zajmie się badaniami podmiotowymi oraz przedmiotowymi – za pomocą endoskopu oraz wziernika, obejrzy uszy, nos i jamę ustną. Jeśli wymaga tego sytuacja, wykonane zostaną, między innymi, dokładniejsze oględziny narządu słuchu, czy  choćby węzłów chłonnych. W przypadku obaw o wystąpienie bólu, pacjentowi, jak najbardziej, wypada prosić o użycie miejscowego środka znieczulającego.

Uszy

Obecność dolegliwości uszu, stwierdzona zostanie za pomocą wspomnianego wziernika, który pozwoli dotrzeć do ucha środkowego, błony bębenkowej oraz trąbki słuchowej.

Nos

Rynoskopia – czyli badanie nosa – dokonywana jest dzięki podobnemu urządzeniu – pozwala ono ocenić stan przedniej części jamy nosowej, jak również nosowej części gardła.

Krtań oraz gardło

Leczenie laryngologiczne, jak wspomnieliśmy wcześniej, obejmuje swoim zasięgiem także krtań oraz gardło. Pracownicy placówek medycznych, sprawdzą metodycznie stan wszystkich części jamy ustnej, a przy wykorzystaniu szpatułki – sam aparat mowy. Zaś krtań, zostanie precyzyjnie obejrzana za pomocą specjalnego lusterka.

śr. ocena 0 / głosów 0