mężczyzna na wózku inwalidzkim

Jak wygląda pobyt osoby niepełnosprawnej w domu opieki?

Profesjonalne domy opieki to miejsca, w których seniorzy mogą spędzić jesień życia, w komfortowych warunkach, dostosowanych do ich stanu zdrowia oraz sprawności. Ze względu na liczne udogodnienia ułatwiające codzienne funkcjonowanie możliwy jest również pobyt osób niepełnosprawnych, nawet całkowicie unieruchomionych. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie możliwości oferują domy seniora dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Opieka nad seniorem nie jest łatwa. Sprawa komplikuje się tym bardziej, jeśli osoba starsza jest niepełnosprawna. W zależności od stopnia niepełnosprawności może wymagać nawet całodobowej opieki – co często jest niemożliwe do pogodzenia z pracą i obowiązkami domowymi.

Budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przede wszystkim pobyt osoby niepełnosprawnej w domu opieki powinien być dla tej osoby jak najbardziej komfortowy. Dla wielu osób z ograniczoną możliwością poruszania się samodzielne wykonywanie prostych czynności jest bardzo ważne – czują się wtedy lepiej. Dlatego tak ważne są wszelkie udogodnienia oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Doskonale przystosowany dla osób niepełnosprawnych jest Dom Seniora Harmonia znajdujący się w Gdańsku. Przemieszczania się po obiekcie nie utrudniają żadne bariery architektoniczne. Wejścia do pomieszczeń pozbawione są wysokich progów, a w obiekcie znajduje się winda, dzięki czemu poruszanie się między piętrami jest znacznie łatwiejsze. Łazienki wyposażone są w liczne podpórki, a także siedziska umożliwiające bezproblemowe skorzystanie z wanny lub wzięcie prysznica. Umywalki oraz miski klozetowe znajdują się na wygodnej dla każdego wysokości, podobnie jak produkty higieniczne oraz krany.

Dostosowanie opieki do stopnia niepełnosprawności

Nawet seniorzy ze znaczną niepełnosprawnością mogą być nadal aktywni i samodzielni. Wiele zależy od stanu zdrowia. W przypadku osób leżących konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, przede wszystkim specjalistycznych łóżek wyposażonych w materace przeciwodleżynowe. Dzięki systemowi przywoływania i stelażom sterowanym za pomocą pilota nawet seniorzy ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą czuć się komfortowo. W zależności od potrzeb seniorem opiekuje się wykwalifikowana pielęgniarka, która pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak karmienie, higiena osobista, rehabilitacja lub podawanie leków. Dom opieki wyposażony jest również w profesjonalny sprzęt medyczny, taki jak ssaki, inhalatory i koncentratory tlenu.

Rehabilitacja i terapia zajęciowa

W przypadku pobytu osób niepełnosprawnych w domu opieki bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja, której zadaniem jest przede wszystkim poprawa mobilności, ograniczenie bólu, a także zapobieganie pogłębiania się dolegliwości. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia mogą pomóc w odzyskaniu choć częściowej sprawności ruchowej i manualnej, na przykład u osób po udarach. Terapia zajęciowa to szansa na rozwój oraz uczestnictwo w życiu społeczności, która pomaga zachować umysł w dobrym stanie. O ile zdrowie pozwala czas w domu opieki można spędzać aktywnie na pieszych wycieczkach po zielonej okolicy, wyjazdach lub podczas potańcówek.

Komfortowa jesień życia także dla osób niepełnosprawnych

Pobyt osoby niepełnosprawnej w domu opieki jest więc zależy od stanu jej zdrowia. Każdorazowo dopasowany jest do stopnia niepełnosprawności oraz potrzeb danej osoby. Niepełnosprawni seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę, zajęcia rehabilitacyjne, a także zdrową, zbilansowaną dietę. W razie potrzeby mogą również skorzystać z opieki duszpasterskiej. Wszystko po to, by zapewnić seniorowi jak największą wygodę oraz umożliwić spokojne przeżycie jesieni życia w komfortowych warunkach.

śr. ocena 0 / głosów 0