Jak wygląda gastroskopia?

Gastroskopia nie jest najprzyjemniejszym badaniem, jednak nie da się ukryć, że należy do tych najważniejszych. Jest bardzo cennym narzędziem diagnostycznym, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyjaśniamy na czym polega to badanie i po co się je wykonuje.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia to badanie endoskopowe (od słowa endo – wewnątrz), które umożliwia obejrzenie przewodu pokarmowego od środka. W czasie trwania tego badania lekarz może dokładnie obejrzeć przełyk, żołądek i dwunastnicę. Gastroskopię przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu, wykonywanym przy użyciu roztworu zawierającego środek znieczulający. Spryskuje się niem tylną ścianę gardła, aby zmniejszyć odruchy wymiotne w czasie połykania fiberoskopu.

Podczas przeprowadzania gastroskopii konieczna jest współpraca pacjenta. Musi on połknąć aparat, który jest cienkim wężykiem. Choć na początku może być to trudne i wywoływać odruch wymiotny, to przy odpowiednim oddychaniu szybko ustępuje – tłumaczy nasz rozmówca dr n. med. Krzysztofa Dudek, który prowadzi gabinet chirurgii we Wrocławiu.

W czasie badania lekarz ocenia śluzówkę oraz naczynia przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ponadto, sprawdza jak działa specjalny mięsień, który reguluje przemieszczanie się treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Podczas gastroskopii możliwe jest np. stwierdzenie jego zwężenia.

Gastroskopia pozwala także na pobranie wycinków błony śluzowej, a ich ocena histopatologiczna przynosi odpowiedź, czy zmieniona chorobowo tkanka lub wrzód to proces zapalny, nowotwór, czy jeszcze inna przypadłość.

Leczenie przy pomocy gastroskopii

W niektórych przypadkach gastroskopia umożliwia także leczenie. Takie zastosowanie tego badania jest możliwe np. w przypadku krwawienia z wrzodu – można je zatamować poprzez wykonywanie specjalnych, endoskopowych zabiegów. Dzięki temu pacjent może uniknąć operacji.

W jaki sposób przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopię wykonuje się, gdy pacjent jest na czczo (oznacza to, że nie można jeść przez 6-8 godzin przed wykonaniem badania, pić wody przez 2-4 godziny, a także palić papierosów i żuć gumy). Po przeprowadzonym badaniu jeść można dopiero wtedy, gdy ustąpi zdrętwienie gardła i trudności w połykaniu, które pojawiają się po znieczuleniu. Jeśli  zdecydujecie się na zjedzenie czegoś zbyt wcześnie, możecie doprowadzić do zakrztuszenia i jego groźnych konsekwencji.

Zdarza się, że przed badaniem wykonuje się krótkie znieczulenie dożylne, dzięki któremu badanie jest mniej nieprzyjemne. Takie znieczulenie wykonuje się najczęściej u dzieci.

Przeciwskazaniem do wykonania gastroskopii są natomiast uchyłki w przełyku, gdyż bardzo łatwo je przebić.

śr. ocena 5 / głosów 5