lekarz

Jak wybrać dobrego lekarza pierwszego kontaktu?

Podstawową opiekę medyczną zapewnia nam lekarz pierwszego kontaktu. To on czuwa nad stanem naszego zdrowia, kierując nas na niezbędne badania profilaktyczne oraz diagnozując schorzenia i zalecając wizyty u specjalisty. Każdy z nas ma możliwość wyboru lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki i położnej, więc warto dokonać go, biorąc pod uwagę kilka ważnych kryteriów.

Co obejmuje podstawowa opieka medyczna?

Do lekarza pierwszego kontaktu zgłaszamy się zawsze, gdy coś nam dolega. To on pomaga nam łagodzić objawy przeziębienia lub grypy, wykonuje badania profilaktyczne, a także jest pierwszą osobą, do której zwracamy się w przypadku poważniejszych dolegliwości. To lekarz pierwszego kontaktu, po wykonaniu niezbędnych badań, kieruje nas na konsultacje u specjalistów oraz wypisuje recepty zgodnie z ich zaleceniami, kiedy kończą się nam leki. Podstawowa opieka lekarska obejmuje nie tylko osoby ubezpieczone i korzystające ze świadczeń publicznej służby zdrowia. Możemy także korzystać z podstawowej opieki medycznej, lecząc się prywatnie, co jest coraz chętniej wybieraną opcją. Prywatne przychodnie  także umożliwiają wybór lekarza pierwszego kontaktu oraz oferują szybki dostęp do specjalistów z wielu różnych dziedzin medycyny, co znacząco przyśpiesza diagnostykę i leczenie wielu schorzeń.

Lekarz pierwszego kontaktu to osoba, która powinna cechować się wyjątkowym podejściem do każdego pacjenta. Musi on wyróżniać się intuicją, chęcią pomocy oraz zaangażowaniem w proces leczenia, a także dysponować narzędziami szybkiej diagnostyki – wyjaśnia ekspert z Prywatnej przychodni Spółka Lekarska – Warszawa Śródmieście.

Czym kierować się podczas wyboru lekarza rodzinnego?

Ze względu na to, że to lekarz pierwszego kontaktu diagnozuje schorzenia oraz czuwa nad profilaktyką zdrowia, trzeba dokonać jego wyboru zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Po pierwsze liczy się oferta przychodni, z której usług będziemy korzystać my sami oraz nasze dzieci i inni członkowie rodziny. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest ona różnorodna i dopasowana do potrzeb wielu grup pacjentów, czyli pozwala skorzystać z leczenia w poradniach specjalistycznych oraz zapewnia możliwość udania się do lekarza w odpowiadających nam godzinach np. po pracy. Warto wiedzieć, że w niektórych przychodniach prywatnych możemy leczyć się także w ramach ubezpieczenia NFZ, co jest doskonałym wyborem, bo placówki prywatne zwykle oferują dostęp do dodatkowych usług medycznych. Liczy się też charakter lekarza i jego podejście do pacjentów, które sprawiają, że wizyta w gabinecie staje się mniej stresująca. Wybór lekarza pierwszego kontaktu musi zostać dobrze przemyślany, bo w przypadku leczenia w państwowej przychodni częsta zmiana lekarza pierwszego kontaktu wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 80 zł.

śr. ocena 0 / głosów 0