Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa to stres zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. Dorośli, którzy w większości mieli przykre pierwsze doświadczenia u dentysty w dzieciństwie, przeżywają wizytę nieraz bardziej, niż ich pociechy, które nie mają pojęcia, co je czeka. Warto odrzucić swoje wspomnienia i stworzyć dziecku komfortowe warunki, tak aby nie miały lęku przed stomatologiem w przyszłości. Podpowiemy, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty.

Pierwsza wizyta u stomatologa.

Naczelną zasadą, jaką powinniście się kierować jako młodzi rodzice, to budowanie pozytywnych skojarzeń. Nie straszcie dziecka wizytą u dentysty, jeśli buntuje się na widok szczoteczki do zębów. Pierwsza wizyta dziecka powinna być zapoznawcza. Warto dziecku uświadomić, kim jest dentysta i co robi. Możecie jeszcze w domu zaglądać do buzi malucha, żeby przyzwyczajało się, że zęby trzeba przeglądać co jakiś czas.  W ten sposób łatwiej wytłumaczycie mu, że lekarz zrobi to samo co mama i tata. Tak należy postąpić, kiedy dziecko jest już na tyle duże, żeby można mu było cokolwiek wytłumaczyć. Pierwsza wizyta powinna jednak odbyć się znacznie wcześniej. Kiedy? Odpowiedź może Was zaskoczyć.

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się między 20 a 36 miesiącem życia dziecka, czyli tak naprawdę od momentu pojawienia się pierwszych ząbków – informuje dr n. med. Magdalena Kazanowska – stomatolog z kliniki Idental Clinique

Jest wiele korzyści związanych z tak wczesną wizytą. Malucha nie trzeba przekonywać do tego, aby grzecznie usiedziało na fotelu z rodzicem. Budujecie w nim też dobre skojarzenie, że wizyta u dentysty to coś zupełnie normalnego. Specjalista doradzi, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej tak maleńkiego dziecka.

Wybór stomatologa ma znaczenie.

Poszukajcie kliniki, która specjalizuje się m.in. w stomatologii dziecięcej i ma przystosowany gabinet. Lekarz dentysta, który Was przyjmie, powinien być cierpliwy i empatyczny. Przygotowany do tego, że dzieci bywają kapryśne i nie zawsze chcą współpracować. Zapoznawcza wizyta powinna odbyć się możliwie w najłagodniejszy sposób. Dziecko powinno móc, o ile jest już w odpowiednim wieku, obejrzeć gabinet, zapoznać się z lekarzem. Podczas takiej wizyty stomatolog nie wykonuje jeszcze żadnych zabiegów, ocenia tylko czy ząbki wyżynają się prawidłowo i czy ich stan jest właściwy. Specjalista doradzi właściwą higienę ząbków maleństwa, a także omówi wpływ czynności takich jak ssanie palca, smoczka czy jedzenie i picie z butelki na rozwój zgryzu. Porozmawiacie o diecie i jej wpływie na ząbki maleństwa. To wszystko pozwoli Wam, rodzicom, na właściwe postępowanie ze zgryzem swojego dziecka, a być może zawsze będzie ono chodziło na kontrolne wizyty bez strachu przed bólem. Nastawcie się na taki scenariusz i pamiętajcie, żeby podejść do tych wizyt z pełnym luzem i nie przelewać swojego strachu na dziecko.

śr. ocena 5 / głosów 5