Szkła progresywne

Jak dobrać odpowiednie szkła progresywne?

Z wiekiem oko traci swoją naturalną zdolność do akomodacji, czyli przystosowania soczewki do oglądania obrazów z bliska i z daleka. To właśnie z tego powodu wiele osób starszych pomimo krótkowzroczności, potrzebuje również okularów do czytania. Na szczęście jest łatwiejsze rozwiązanie – szkła progresywne, które umożliwiają widzenie z każdej odległości. Jak dobrać takie okulary, aby zapewnić sobie komfort? O tym w artykule.

Czym są szkła progresywne?

Podstawową cechą charakterystyczną okularów progresywnych jest to, że umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji szkieł, którą można podzielić na trzy pola:

  • górną część: służy do widzenia dali,
  • środkową część: odpowiada za widzenie z odległości pośrednich,
  • dolną część: dzięki niej można widzieć wyraźnie z bliska. 

Okulary progresywne są przeznaczone dla osób, które borykają się z prezbiopią, inaczej starczowzrocznością. Dolegliwość ta jest związana z naturalnym procesem pogarszania się ostrości widzenia wraz z wiekiem. Z reguły szkła tego typu zalecane są osobom po 40 roku życia. 

Dobór soczewek u specjalisty 

Chociaż w sklepach internetowych czy drogeriach coraz częściej pojawiają się “gotowe okulary” o określonej mocy, optycy i lekarze przestrzegają przed tego typu zakupem. Dobór odpowiednich szkieł progresywnych należy zlecić wyłącznie lekarzowi okuliście, ewentualnie optometryście. Najlepiej, aby dopasowanie soczewek było poprzedzone kompleksowym badaniem wzroku. To szczególnie ważne w przypadku prezbiopii, przy której wady wzroku mogą postępować dość szybko i wiązać się z innymi dolegliwościami tego narządu. Do tego, aby uzyskać receptę na szkła progresywne konieczne jest określenie parametrów soczewek. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary progresywne? 

Odpowiednia moc szkieł to nie wszystko. Do tego, aby być w pełni zadowolonym z okularów progresywnych, na etapie ich doboru należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Dla tych, którzy planują stosowanie szkieł wyłącznie do czytania dostępne są specjalne soczewki z segmentem przeznaczonym do materiałów drukowanych. Ponadto, warto wiedzieć, że niektóre konstrukcje soczewek trudno jest dopasować do oprawki. W rezultacie może dojść do sytuacji, w której ważna część soczewki będzie znacznie ograniczona. Do maksymalnego wykorzystania potencjału szkieł progresywnych, podczas doboru okularów trzeba również uwzględnić indywidualne parametry twarzy. Właściwe dopasowanie soczewek do anatomii twarzy pacjenta ułatwia bowiem widzenie trójwymiarowe oraz postrzeganie bliży i dali. Doboru szkieł progresywnych należy więc dokonywać tylko w profesjonalnych salonach optycznych, takich jak Optomed z Krakowa

śr. ocena 0 / głosów 0