badanie wzroku

Jak często badać wzrok?

Na co dzień nie doceniamy i nie dostrzegamy, a jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Najczęściej o wzrok dbamy dopiero wtedy, gdy zaczyna się psuć. Oczy są niezwykle ważne i każdy z nas, niezależnie od wieku i stanu ich zdrowia, powinien kontrolować i badać wzrok.

Dlaczego badanie wzroku jest konieczne?

Oczy są jednym z najdelikatniejszych narządów naszego ciała oraz szczególnie są narażone na czynniki zewnętrzne i wszelkie zagrożenia. Przemęczenie, długotrwała praca przy komputerze – każdy z nas na co dzień nadwyręża swój wzrok, dlatego tak ważne jest, aby się o niego zatroszczyć.

Kto powinien badać wzrok?

Nie ma znaczenia, ile masz lat. Nieważne, ile lat ma Twoje dziecko. Każdy z nas ma obowiązek wykonywać systematyczne i profilaktyczne badania wzroku. Nie wolno sugerować się również tym, kto naraża swój wzrok w sposób szczególny. Praca przed komputerem nie jest jedynym powodem do wizyty u okulisty. Często stan naszego wzroku jest uwarunkowany podłożem genetycznym albo innymi warunkami zewnętrznymi.

Częstotliwość badań w zależności od wieku

Na każdym etapie naszego życia mamy inna odporność organizmu i inaczej radzimy sobie z zagrożeniami. Dlatego istnieją wskazówki dotyczące regularności wizyt okulistycznych w zależności od wieku.

Ogromnej dbałości i uwagi wymagają dzieci. Ich wzrok dopiero się kształtuje i wszelkie zaniedbania rzutują na stan wzroku w przyszłości. Musimy w porę wykryć ewentualne wady wzroku i natychmiast je kontrolować. Aby to zrobić, obowiązkowo musimy odwiedzać z dzieckiem okulistę.

Dorośli, których wzrok już jest w pewien sposób ukształtowany, a wszelkie wady wzroku zostały wykryte i podjęto odpowiednie kroki korygowania ich, mogą odwiedzać okulistę nieco rzadziej. Rutynowe badanie raz na 2 lata powinno wystarczyć, o ile nie dostrzegamy żadnych problemów i niepokojących objawów. Badania wzroku częściej powinny wykonywać osoby pracujące w wymagających tego zawodach, np. kierowcy.

Bardzo często wzrok u osoby zdrowej, która nigdy nie narzekała na słabe widzenie, zaczyna się psuć w wieku od 40 do 50 lat. Wówczas zmiany w organizmie pociągają za sobą osłabienie widzenia. Dodatkowo wpływ na pogarszający się wzrok mają liczne choroby stałe, np. cukrzyca.

śr. ocena 4 / głosów 4