Endodoncja. Leczenie kanałowe bez tajemnic

Wiele osób z dużym oporem wybiera się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Szczególnie jeśli ma się to wiązać z borowaniem lub leczeniem kanałowym. Warto więc odpowiednio się przygotować i wiedzieć, na czym polega leczenie kanałowe, jak przebiega oraz jak się do niego przygotować. Dzięki temu strach przed zabiegiem będzie zminimalizowany. Co zatem warto wiedzieć o leczeniu kanałowym? O tym opowiadamy w artykule poniżej.

Endodoncja – na czym polega?

Leczenie kanałowe zębów jest nazywane endodoncją. Dzięki leczeniu kanałowemu możemy skutecznie wyleczyć nawet bardzo chory ząb. Zabieg polega na usunięciu z wnętrza zęba stanu zapalnego lub martwej miazgi oraz dezynfekcji jam zęba. Ponadto, kanały w zębie są szczelnie wypełniane przez specjalistyczne substancje.

Jak mówią specjaliści z Centrum Stomatologicznego Ortodentis:

Leczenie endodontyczne jest bardzo precyzyjne, przez co umożliwia odbudowę zęba. Do jego przeprowadzenia często używa się nowoczesnych mikroskopów. Dzięki leczeniu kanałowemu mimo stanu zapalnego zęba nie trzeba go usuwać. Jeśli nie podejmiemy leczenia w odpowiednim momencie, ząb ze stanem zapalnym może negatywnie wpływać na stan zdrowia jamy ustnej i żuchwy, ale również odległych narządów, takich jak na przykład nerki. 

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe zębów mimo powszechnej złej opinii wcale nie jest długotrwałe i nieprzyjemne. Dzięki używaniu przez stomatologów nowoczesnych technologii, na przykład mikroskopów, leczenie kanałowe może zakończyć się podczas jednej wizyty. Mikroskop pozwala na dokładne oczyszczenie kanałów z bakterii oraz precyzyjne wypełnienie nawet najmniejszych szczelin w zębie.

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dyskomfort odczuwany przez pacjenta w czasie zabiegu jest bardzo niewielki. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie są odporne na ból. Przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym lekarz stomatolog powinien zlecić wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii, na podstawie których zostanie ocenione dokładne położenie zęba wraz z korzeniem.

Kiedy warto zdecydować się na endodoncję?

Oprócz wspomnianego zapalenia zęba istnieje jeszcze kilka wskazań mówiących o konieczności leczenia kanałowego. Endodoncja jest skuteczną metodą leczenia podczas dużych ubytków na wskutek próchnicy, martwicy miazgi oraz urazów mechanicznych zęba, takich jak złamanie oraz zwichnięcie. Dlatego, jeśli lekarz stomatolog skieruje na leczenie kanałowe zęba, warto się mu poddać, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda leczenia zębów, nawet w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. 

śr. ocena 0 / głosów 0