Endodoncja. Charakterystyka leczenia kanałowego

Mało kto przepada za wizytami u dentysty. Jednak co najmniej raz na rok należy wybrać się na wizytę kontrolną, aby przekonać się czy nasze zęby nie wymagają leczenia. Czasami wystarczy wyczyszczenie z kamienia, innym razem nie obejdzie się bez borowania. Jednym z mniej przyjemnych zabiegów jest leczenie kanałowe. Na czym polega?

Charakterystyka endodoncji

Endodoncja jest profesjonalną nazwą leczenia kanałowego. Pozwala na wyleczenie zęba, który na skutek toczącego się w nim zapalenia mógłby zostać usunięty. Dzięki przeprowadzonym zabiegom można go uratować, tym samym ząb przez długi czas będzie mógł pełnić przypisane mu funkcje. Endodoncja nie należy do najprzyjemniejszych dziedzin stomatologii, jednak bez niej wiele osób traciłoby swoje uzębienie również w młodym wieku, a jak wiadomo wstawianie implantów jest naprawdę kosztowne.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe, wielokrotnie będące jedyną szansą na uratowanie zęba, jest zabiegiem składającym się z kilku etapów – wyjaśnia nasz specjalista z gabinetu stomatologicznego Ferreus. Najważniejsze jest usunięcie zmienionej w wyniku stanu zapalnego tkanki oraz oddzielenie leczonego zęba od bakterii napływających z zewnętrznego środowiska.

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest ocenienie długości kanałów przy pomocy endometru, a następnie ich przepłukanie przeciwbakteryjnymi płynami. W kolejnym kroku kanały zostają wypełnione specjalną substancją, uwzględniając przy tym wszelkie kanaliki boczne. Aby sprawdzić czy wszystko zostało wykonane w należyty sposób, wykonuje się zdjęcie RTG. Leczenia nie można zazwyczaj przeprowadzić w trakcie jednej wizyty. Jest czasochłonne, ale niezbędne, by odbudować zdrowy oraz trwały ząb.

Wpływ nieleczenia zębów na organizm ludzki

Zabiegi leczenia zębów przede wszystkim pozwalają nam uchronić się przed protezami i implantami czy mostkami. Brak zębów w decydujący sposób wpływa na ludzkie mówienie, spożywanie pokarmów czy nawet wygląd. Ma również niewątpliwy znaczenie jeśli chodzi o zdrowie człowieka, ponieważ nieleczone zęby stają się źródłem zmian i zakażeń ogniskowych. Mogą przyczyniać się do powikłań objawiających się w sercu, nerkach, oczach czy jajnikach. Oddziałują także na samą odporność organizmu, a także na codzienne samopoczucie. Zdrowe zęby oddziałują na cały organizm ludzki, dlatego niezaprzeczalnie nie można ich zaniedbać.

śr. ocena 5 / głosów 2