Dom spokojnej starości

Dom spokojnej starości. Dla kogo jest przeznaczony?

Dom spokojnej starości to miejsce, w którym seniorzy mogą spędzić jesień swojego życia otoczeni specjalistyczną opieką oraz innymi seniorami. Podeszły wiek nie musi być przeszkodą w realizowaniu swoich pasji, podejmowania kontaktów towarzyskich, czy braniu udziału w rozrywkach, które nas interesują – w domu spokojnej starości to wszystko jest możliwe!

Choć osoby starsze często pełne są energii i wigoru, z wiekiem coraz trudniej wykonywać im codzienne czynności. Wyjście po zakupy czy do lekarza, brak osób, z którymi mogłyby porozmawiać o swoich problemach – to wszystko może powodować zmęczenie, frustrację, a nawet prowadzić do stanów depresyjnych. Seniorzy nie są jednak skazani na samotność – z pomocą przychodzą domy spokojnej starości, w których starsze osoby mogą znaleźć nową przestrzeń do życia. Dla kogo są przeznaczone?

Poprawa jakości życia osób starszych

Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych rodziców. W końcu to oni powołali nas na świat oraz wychowali. Jednak często jest to trudne, zwłaszcza, jeśli nadal pracujemy zawodowo i mamy swoje rodziny, o które trzeba zadbać. Dodatkowo, jeśli starsi członkowie naszej rodziny są ograniczeni ruchowo, cierpią na przewlekłe choroby czy zwyczajnie czują się samotni w pustym mieszkaniu sytuacja nieco się komplikuje.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wówczas dom spokojnej starości. Zazwyczaj są one umiejscowione w cichej i spokojnej okolicy, jednak nie bardzo daleko od głównych ciągów komunikacyjnych, dzięki czemu łatwo do nich dotrzeć. W takim miejscu senior ma zapewnioną całodobową opiekę,  bez odcięcia od bliskich mu osób, które bez problemu mogą go odwiedzać. Dodatkowo placówki tego typu posiadają wszelkie udogodnienia, typu windy, zagłówki łóżka sterowane za pomocą pilota, czy nawet najprostsze rozwiązania typu krzesełko pod prysznicem. Dzięki temu codzienne czynności są zdecydowanie łatwiejsze.

Każdy senior znajdzie tu nowy dom

Osoby niepełnosprawne lub cierpiące na przewlekłe choroby również mogą skorzystać z opieki w domu seniora. Dzięki całodobowej opiece nie muszą się martwić o regularne przyjmowanie leków czy wizyty kontrolne u lekarza. Mogą również korzystać ze specjalnej diety, co w warunkach domowych często jest trudne do wykonania. Co więcej w takim miejscu seniorzy mają zapewnioną rehabilitację, która poprawia mobilność oraz pomaga w powrocie do zdrowia. Już sam fakt, że w pobliżu jest lekarz, który pomoże w awaryjnych sytuacjach zapewnia spokój ducha, który również jest ważnym czynnikiem dobrego zdrowia.

Osoby aktywne również znajdą coś dla siebie. Dogodna lokalizacja domów seniora zapewnia możliwość spacerów, pracy w przylegającym ogródku, często organizowane są również wycieczki wyjazdowe, dla osób ciekawych świata. Bo kiedy, jeśli nie na emeryturze, mamy tyle wolnego czasu, by poświęcać go na to, co najbardziej lubimy? Domy spokojnej starości są otwarte dla każdego seniora, który chciałby spędzić jesień życia w komfortowych warunkach, otoczony opieką i innymi ludźmi.

śr. ocena 5 / głosów 1