Dlaczego regularność wizyt u weterynarza jest tak ważna?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Niestety, wielu właścicieli zapomina o profilaktyce i udaje się ze swoimi pupilami do weterynarza w chwili, gdy symptomy choroby są już bardzo wyraźnie widoczne i konieczne jest podjęcie nierzadko bardzo agresywnych metod leczenia. Tymczasem wiele schorzeń da się wykryć wcześniej i nie dopuścić do ich rozwoju – temu właśnie służą regularne wizyty kontrolne.

Na czym polegają wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne to okresowe badania u weterynarza, które należy przeprowadzać nawet jeśli nasz pupil nie zdradza żadnych objawów choroby. W trakcie wizyty weterynarz między innymi mierzy zwierzęciu temperaturę i pobiera krew – na podstawie wyników morfologii lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. Jeśli wyniki będą negatywne, weterynarz może zdecydować o skierowaniu zwierzęcia na bardziej specjalistyczne badania.

Korzyści płynące z wizyt kontrolnych

Istnieje kilka powodów, dla których warto pilnować regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza. Najważniejszym z nich jest możliwość uchronienia zwierzęcia przed wieloma chorobami, w tym tak poważnymi jak cukrzyca, nowotwory, ropomacicze, choroby układu pokarmowego, guzy, uszkodzenia wątroby. Wcześnie zdiagnozowane choroby dają znacznie większe szanse na całkowite wyleczenie, niż w ostatnim ich stadium, kiedy objawy są wyraźnie widoczne – należy pamiętać, że choroba może rozwijać się wewnątrz organizmu przez całe tygodnie i miesiące, nie dając żadnych widocznych objawów. Drugi powód to mniejszy stres towarzyszący wizytom. Większość zwierząt co prawda nie lubi gabinetów weterynaryjnych, jeśli jednak przyzwyczaimy naszego pupila do tego, że w trakcie badań kontrolnych nie dzieje mu się duża krzywda, pozostałe wizyty – wymagające drastyczniejszych interwencji – nie będą dla niego tak stresujące, a i my sami będziemy mieli mniej kłopotów z dostarczeniem zwierzęcia do lecznicy. Trzeci i ostatni powód – profilaktyka jest znacznie tańsza, niż leczenie. Leki, zabiegi, operacje i rekonwalescencje generują mnóstwo kosztów, których da się uniknąć korzystając z wizyt kontrolnych.

Podsumowując zachowanie regularności wizyt kontrolnych jest niezbędne, jeśli pragniemy zaoszczędzić naszemu zwierzęciu cierpień związanych z leczeniem poważnych chorób. Pozwoli nam to również uniknąć wielkiego stresu i znacznych kosztów późniejszego leczenia pupila. Badania kontrolne możemy przeprowadzić w dowolnej lecznicy, takiej jak Przychodnia Weterynaryjna Janusz Borcowski i Tadeusz Popławski s.c. Odstępy między kolejnymi wizytami powinny być konsultowane z lekarzem.

śr. ocena 5 / głosów 1