Dlaczego bóle kręgosłupa nazywa się Epidemią Zachodu

Przewlekłe bóle kręgosłupa stanowią jedną z największych bolączek mieszkańców krajów rozwiniętych. To właśnie ze względu na częstość występowania tego typu dolegliwości w tych częściach świata, zaczęto je nazywać „Epidemią Zachodu”. Jest to związane z praktykowanym przez większość społeczeństwa siedzącym trybem życia oraz niezwracaniem przy tym uwagi na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Negatywne nawyki związane z siedzącym trybem życia

Większość mieszkańców krajów zachodnich wykonuje pracę siedzącą, siedzimy także w trakcie dojazdu do pracy, siedzimy po pracy. Nasze dzieci siedzą w szkole, siedzą w domu przed komputerem lub czytając książkę. Prawie każdy z nas większość swojego dnia spędza w pozycji siedzącej. Być może nie byłoby to tak dużym problemem, gdyby nie fakt, że mało kto zwraca uwagę na to, żeby podczas siedzenia się nie garbić czy właściwie dostosować oparcie swojego fotela. Niestety codzienne spędzanie kilku lub kilkunastu godzin w pozycji siedzącej bez zwrócenia uwagi na prawidłową postawę ciała, wiążę się z ogromnym wysiłkiem dla kręgosłupa, który z czasem traci swoją naturalną elastyczność oraz dochodzi w nim do powstawania mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu.

Bóle o podłożu mechanicznym

Zdecydowana większość dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa ma właśnie podłoże mechaniczne, o czym wiemy dzięki znanemu na całym świecie nowozelandzkiemu fizjoterapeucie Robinowi McKenziemu. Na podstawie wieloletniej pracy z pacjentami z silnymi bólami karku i krzyża, stwierdził on, że aż 97 proc. wszystkich tego typu dolegliwości ma podłoże mechaniczne, a jedynie 2-3 proc. przypadków ma inne przyczyny. Takie wyniki badań sprawiły, że doszedł on do wniosku, że skoro ból jest spowodowany przez urazy mechaniczne, to jego leczenie jest możliwe poprzez odwrócenie tych zmian, co stało się podstawą do opracowania rewolucyjnej metody diagnostyki i leczenia bólów kręgosłupa, czyli metody McKenziego.

Dziś metoda McKenziego jest powszechnie stosowana na całym świecie. Pacjenci chętnie z niej korzystają, ponieważ pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów leczenia, a przy tym nie wymaga wykonywania częstych wizyt u fizjoterapeuty. Leczenie bólu kręgosłupa w metodzie McKenziego polega bowiem na dostosowaniu się do zaleceń terapeuty dotyczących przyjęcia prawidłowych nawyków prostego siedzenia oraz do samodzielnego wykonywania w domu prostego ćwiczenia mającego na celu odwrócenie zmian, do których doszło w obrębie kręgosłupa.

śr. ocena 5 / głosów 3