leczenie depresji

Depresja i konieczność jej leczenia

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówimy o depresji. Nie dlatego, że jest to nowa choroba, którą dopiero poznajemy, ale dlatego, że przez długi czas była lekceważona, czasami odczytywana jako słabość i rozczulanie się nad sobą. Jednak jest to choroba niezwykle wyniszczająca, która nie pojawia się i nie znika sama z siebie.

Czym jest depresja?

Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Wywołana jest zaburzeniami w działaniu przekaźników synaptycznych, w tym przypadku głównie serotoniny i noradrenaliny, które odpowiadają między innymi za odczuwanie dobrego nastroju. Wbrew temu, co wiele osób sądzi, depresja nie musi objawiać się całkowitym brakiem chęci do życia i ciągłym płaczem. Na początku jest to obniżenie nastroju, niższy poziom energii, częstsze odczuwanie zmęczenia. Występują też problemy z koncentracją. Bardzo często depresja łączy się także z zaburzeniami snu.

Gdzie szukać pomocy?

Bardzo ważne jest, aby osoba cierpiąca z powodu depresji, uzyskała odpowiednią pomoc. Pierwszym frontem jest tu rodzina, która powinna pamiętać, że chory nie stymuluje, aby dać upust swojemu lenistwu. Zaburzenia depresyjne to poważny problem, z którym należy udać się do specjalisty, np. Medica Centrum medycyny i stomatologii. Aby móc wdrożyć terapię, potrzebna jest zgoda chorego i jego dobra wola, ponieważ współpraca w relacji lekarz-pacjent jest tu kluczowa. Oczywiście, istnieją sytuacje, w których leczenie odbywa się poza zgodą pacjenta – są to najczęściej stany bardzo głębokiej depresji, w której istnieje uzasadniona obawa o życie chorego.

Dlaczego leczyć?

Musimy pamiętać, że zaburzenia depresyjne znacznie obniżają jakość życia chorego i jego zdolność do pracy czy nauki. Taka osoba często nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać, wykonywać obowiązków domowych czy skupić się na opanowaniu materiału z lekcji. Dodatkowo, nieleczona depresja może pogłębiać też inne schorzenia, a nawet prowadzić do realnych prób odebrania sobie życia.

Leczenie depresji to długotrwały proces, na który składają się psychoterapia i farmakoterapia, czyli podawanie odpowiednich leków. I właśnie takie połączenie przynosi najlepsze efekty.

śr. ocena 5 / głosów 5