Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która wykształciła się w drugiej połowie XIX wieku. Aby się w niej specjalizować, trzeba posiadać ogólne wykształcenie uzyskane na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Zakres działań chirurga stomatologa jest jednak znacznie większy niż w przypadku „zwykłego dentysty” – ale zarazem mniej rozległy niż w przypadku chirurga szczękowego. Co zatem obejmuje?

Zacznijmy może od rozróżnienia dwóch ostatnich, niekiedy mylonych ze sobą specjalizacji. Otóż chirurg szczękowy stosunkowo rzadziej zajmuje się problemami dotyczącymi samych zębów, a polem jego zainteresowań jest nie tyle jama ustna, ile właściwie cała przednia część czaszki, wraz z okolicami szyi. Chirurg stomatolog natomiast skupia się właśnie na zębach i innych tkankach jamy ustnej.

Ekstrakcje

Jednym z najczęściej wykonywanych przez niego zabiegów są ekstrakcje, czyli innymi słowy usuwanie zębów: zarówno mlecznych, jak i stałych oraz tych, które nie zdołały się wyrżnąć z dziąseł. Zęby tego ostatniego rodzaju – tzw. zatrzymane – mogą zostać też przez chirurga stomatologa jedynie wydobyte z dziąsła, a następnie wprowadzone w prawidłowy łuk zębów dzięki technikom ortodontycznym. Przed leczeniem niektórych wad zgryzu wykonywane są czasem także inne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Implanty

Kolejną „popularną” procedurą jest wszczepianie implantów, czyli sztucznych korzeni zębowych, na których osadza się porcelanowe korony imitujące tę część zęba, która jest widoczna nad dziąsłem. Aby implant należycie spełniał swoje zadanie, tj. przenosił powstające podczas gryzienia i żucia siły na kość, musi zostać w tej kości na stałe umieszczony i „obrośnięty” tkanką. W tym celu należy nie tylko naciąć dziąsło, ale też wywiercić w żuchwie bądź szczęce stosowny otwór – czym również zajmuje się chirurg stomatolog.

Usuwanie elementów „niepożądanych”

Przeprowadza on ponadto zabiegi takie jak choćby resekcja wierzchołka korzenia, czyli usunięcie jego chorego fragmentu i uzupełnienie tak powstałego ubytku.

Gdy usunąć trzeba także fragment korony zęba, procedurę tę określa się mianem hemisekcji – dodaje specjalista z przychodni stomatologicznej DENTAL w Lublinie.

Wśród wskazań do wykonania takiego zabiegu wymienić można obecność w okolicy wierzchołka korzenia:

  • ciał obcych,
  • złamań,
  • stanów zapalnych,
  • ziarniaków,

Torbiele – a także włókniaki, nadziąślaki, brodawczaki i inne zmiany nowotworowe, zarówno złośliwe, jak i łagodne – usuwane są przez chirurga stomatologa również z innych obszarów jamy ustnej. Oprócz tego zajmować się on może chociażby leczeniem przetok, ropni czy chorób ślinianek i przyzębia, jak i nacinaniem wędzidełek w rejonie warg i języka w terapii logopedycznej

śr. ocena 5 / głosów 5