Chirurgia stomatologiczna

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna to ważna dziedzina medycyny i specjalizacja w stomatologii obejmująca wykonywanie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej zarówno na tkankach miękkich, jak i kostnych. W oparciu o metody obrazowania, np. zdjęcia rentgenowskie, chirurg zajmuje się leczeniem chorób stomatologicznych. Co dokładnie wchodzi w zakres świadczonych przez niego usług?

Ekstrakcje

Nie da się ukryć, iż najczęściej przeprowadzanymi zabiegami przez chirurgów stomatologicznych są ekstrakcje, czyli usuwanie zębów.

Zabiegi tego typu wykonuje się w oparciu o zdjęcia rentgenowskie i w znieczuleniu miejscowym. – Mówi przedstawiciel Gabinetu Stomatologicznego dr Pańczyk w Warszawie. – Zęby usuwane są najczęściej w następstwie zaawansowanego procesu próchnicowego, ale ekstrakcja może być też wykonana ze wskazań ortodontycznych. Usuwa się również pozostawione fragmenty korzeni.

Do stosunkowo często wykonywanych zabiegów należy usuwanie ósemek, które niejednokrotnie są przyczyną stanów zapalnych i uciskania sąsiadujących zębów, a nieraz też nerwobóli. Ósemki to także często zęby zatrzymane, które nie wyrzynają się prawidłowo, co może powodować dolegliwości bólowe. One również wymagają ekstrakcji.

Resekcje i hemisekcje

Resekcje i hemisekcje wykonuje się, gdy leczenie endodontyczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub jest ono niemożliwe do przeprowadzenia. W przypadku resekcji chirurg usuwa wierzchołek korzenia zęba oraz okoliczne zmienione chorobowo tkanki. W ten sposób można skutecznie pozbyć się zmian zapalnych równocześnie ratując ząb przed ekstrakcją. Natomiast hemisekcja polega na usunięciu korzenia wraz z fragmentem zęba. Wykonuje się ją w przypadku leczenia zębów wielokorzeniowych. Zachowany częściowo ząb pozwala na wykonanie odbudowy protetycznej.

Co jeszcze?

Jakie inne zabiegi wchodzą w zakres działalności chirurgów stomatologicznych?

  • Podcinanie wędzidełka – to prosty zabieg zwiększający ruchomość warg i zapobiegający odsłanianiu szyjek zębowych.
  • Sterowana regeneracja kości – to chirurgiczny zabieg mający na celu przygotowanie do wykonania implantów. Polega na wytworzeniu tkanki kostnej za pomocą specjalnego materiału, co skutkuje podniesieniem żuchwy.
  • Podnoszenie dna zatoki szczękowej – to zabieg spłycenia zatoki szczękowej poprzez umieszczenie tam materiału kościozastępczego. Tak wytworzona pełnowartościowa tkanka kostna nadaje się do wszczepienia implantu.

Oprócz tego chirurgia stomatologiczna obejmuje usuwanie zmian i stanów chorobowych, np. ropni przetok czy włókniaków, a także leczenie nowotworów w obrębie jamy ustnej.

śr. ocena 5 / głosów 1