Periodontolog

Czym zajmują się periodontolodzy?

Periodontologia jest jednym z obszerniejszych działów stomatologii. Jej głównym zadaniem jest odpowiednie diagnozowanie oraz podejmowanie leczenia wszelkich chorób, które dotykają przyzębia. Istnieje szereg schorzeń, które mogą objąć tę część jamy ustnej. Jednak bez wątpienia najbardziej problematyczną jest ta, która atakuje tkanki odpowiedzialne za podpory zębów – czyli utrzymywanie ich w zębodołach.

Podstawowe informacje na temat przyzębia

Coraz częstsze choroby przyzębia zaczynają być diagnozowane jako choroby społeczne. Dotykają one pacjentów – niezależnie od ich wieku. Problem ten dotyczy:

  • dzieci,
  • młodzieży,
  • dorosłych.

Specjalista z firmy Polakowscy – Twoi Dentyści zauważa: Przyzębie jest jednym z elementów narządu odpowiedzialnego za żucie. Może zostać ono podzielone na dwa typy – przyzębie brzeżne oraz przyzębie wierzchołkowe. Do jego obszaru zalicza się między innymi tkanki, które w sposób bezpośredni mają jakikolwiek kontakt z szyjką zęba. Są to przede wszystkim dziąsła, ozębna, okostna wraz z kośćmi wyrostka zębodołowego, jak również cement korzeniowy. Zdrowe dziąsła powinny mieć kolor zbliżony do bladoróżowego.

U najmłodszych pacjentów kolor dziąseł jest inny niż u osób dorosłych – jaśniejszy. Dodatkowo dziąsło powinno swoim zasięgiem zakrywać szyjkę zęba bez odsłaniania tak zwanego cementu korzeniowego, który jest elementem korzenia zęba. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian w tym zakresie warto zwrócić się o poradę do stomatologa.

Przyczyny oraz objawy schorzeń, które leczy periodontologia

Choroby, które zalicza się do periodontologii, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednak do najczęstszych należą między innymi:

  • brak zachowania odpowiedniej higieny związanej z jamą ustną – niewiedza w zakresie odpowiedniej edukacji związanej z tym tematem jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania chorób,
  • używki – najgroźniejszymi dla zdrowia przyzębia są przede wszystkim alkohol oraz papierosy,
  • niewłaściwa dieta – przede wszystkim nadmierne spożywanie cukru pod różnią postacią w dawkach, które kilkukrotnie przewyższają zalecane normy – zwłaszcza u najmłodszych,
  • wada zgryzu i brak podjęcia odpowiedniego leczenia ortodontycznego.

Odpowiednio wczesne wykrycie problemu pozwala na wprowadzenie stosownego leczenia. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii są wizyty u dentysty. W przypadku osób, które rzadziej niż co kilka miesięcy chodzą na wizytę kontrolną do stomatologa, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe objawy mogące świadczyć o konieczności zgłoszenia się do gabinetu i rozpoczęcia leczenie. Zalicza się do nich:

  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • duża wrażliwość na ciepłe oraz zimne napoje, jedzenie,
  • zaobserwowanie odsłoniętych szyjek zębowych.

Periodontolog zapozna się z problemem pacjenta oraz podejmie wszelkie kroki i wdroży leczenie, które pozwoli na wyeliminowanie schorzenia.

śr. ocena 5 / głosów 1