Na czym polega USG ginekologiczne

Badanie ultrasonograficzne ginekologiczne przeprowadzane jest przy pomocy sondy dopochwowej, którą się wcześniej odpowiednio zabezpiecza. Testy tego rodzaju pozwalają na ocenę narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. Badanie umożliwia wykrywanie zmian na narządach rodnych. W razie niejasnych wyników, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę. Co jeszcze należy wiedzieć o tym badaniu?

W jakim celu przeprowadza się badanie

USG narządów rodnych przeprowadza się w celu dokonania oceny budowy i stanu intymnych narządów kobiecych. Za pomocą sondy można dotrzeć do macicy, jej szyjki, jajników czy endometrium i na podstawie obrazu z niej stwierdza się, czy w strukturze tkanek pojawiły się groźne zmiany. USG ginekologiczne pozwala na szybkie wykrycie na przykład torbieli jajników czy mięśniaków macicy. W nowoczesnych gabinetach, takich jak np. Gabinet lekarski Pawlik w Poznaniu wykonuje się je w systemach 2D, 3D i 4D.

Przebieg badania

Przed przeprowadzeniem badania pacjentka musi opróżnić pęcherz. Nie ma natomiast żadnych zaleceń co do dnia cyklu miesiączkowego, w którym powinno przeprowadzać się badanie. Można je wykonać nawet podczas krwawienia. W czasie badania lekarz delikatnie wprowadza do pochwy cienką sondę, zabezpieczając ją wcześniej lateksową osłonką i specjalnym żelem. Sonda daje obraz na monitorze, z którego odczytywane są wszystkie dane. Badanie jest bezbolesne i trwa około 20 minut.

Kiedy należy wykonywać badanie?

USG ginekologiczne powinno się wykonywać profilaktycznie przynajmniej co 2 lata. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim kobiety, które rozpoczęły już współżycie seksualne. W ten sposób można wykryć wczesną ciążę, wady rozwojowe narządów intymnych, zmiany chorobowe w tym obrębie itd. USG przeprowadza się też w przypadku patologii wczesnej ciąży, gdy kobiecie grozi poronienie lub lekarz podejrzewa ciążę pozamaciczną. Lekarz może wykonać też badanie USG przez powłoki brzuszne. W tej sytuacji przed badaniem należy maksymalnie wypełnić pęcherz. W przeciwnym wypadku gazy zalegające w jelitach będą blokować rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Na godzinę przed planowanym USG trzeba wówczas wypić około 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu. Takie badanie trwa kilkanaście minut. Lekarz przykłada sondę do dolnej części powłok brzusznych. Rzadziej badanie USG wykonuje się doodbytniczo, głównie u pacjentek, które jeszcze nigdy nie współżyły. Badanie USG ginekologiczne można przeprowadzać u pacjentek w różnym wieku, także tych, które przeszły już menopauzę.

śr. ocena 5 / głosów 4