Na czym polega leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu ma na celu doprowadzenie do stanu, w którym położenie względem siebie zarówno zębów, jak i całych łuków zębowych jest komfortowe dla pacjenta, bezpieczne dla jego zdrowia, a także estetyczne. Problemy natury ortodontycznej mogą przybierać różną formę. Na szczęście istnieje bardzo wiele metod, które skutecznie dadzą sobie z nimi radę. Najlepszą z nich dobierze ortodonta.

Sporo zależy od tego, z jaką wadą zgryzu mamy w danym przypadku do czynienia i jak głęboko jest ona zaawansowana. Pod uwagę bierze się także wiek i przyzwyczajenia (np. higieniczne) osoby, która ma zostać poddana leczeniu. U kilkuletnich dzieci poprawę może przynieść chociażby mioterapia, czyli specyficzny trening aparatu mowy. O tym, czy dziecko powinno się mu poddać, decyduje się około drugiego roku życia, kiedy wyrosną już wszystkie zęby mleczne.

Metody leczenia

Wady powstałe lub zdiagnozowane w wieku późniejszym wymagają bardziej zaawansowanych metod leczenia, czasami nawet chirurgicznych (np. przy niektórych deformacjach rozwojowych szczęki lub żuchwy). W zdecydowanej większości przypadków wystarcza jednak aparat ortodontyczny. Przy jego pomocy ustawia się też zresztą często zgryz we właściwej pozycji przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem skalpela.

Podstawowy podział aparatów wyróżnia te przytwierdzane do zębów na stałe oraz te noszone tylko w nocy i przez pewną część dnia (one jednak nie są w stanie wyleczyć wielu wad). W jednym i drugim przypadku konieczne jest przeprowadzanie regularnej kontroli w gabinecie ortodontycznym. Na każdej wizycie następuje dalsza aktywizacja aparatu, umożliwiająca postępowanie leczenia.

Mogą się mu poddać zarówno młodzież, dorośli, jak i osoby starsze. Jak dowiadujemy się w lubelskiej przychodni stomatologicznej Dental, w przypadku tych ostatnich często bywa to wstęp do leczenia protetycznego. Generalnie zaś wyeliminowanie problemów ze zgryzem pozwala uniknąć takich problemów jak uszkodzenia wewnętrznej strony warg i policzków, migreny, ścieranie się zębów czy niektórych wad wymowy. No i oczywiście znacząco poprawia wygląd naszego uzębienia.

Podtrzymanie efektów

Leczenie ortodontyczne z reguły dzieli się na dwie fazy: w pierwszej zęby i szczęki ustawiane są w pożądanej pozycji, natomiast druga jest fazą tzw. retencyjną, czyli podtrzymującą efekty uzyskane w fazie pierwszej. Wykorzystuje się w niej wyjmowane płytki retencyjne albo mocowany na stałe retainer – w przeciwieństwie do stałego aparatu niewidoczny, bo umieszczony po wewnętrznej stronie zębów. W tej fazie również trzeba regularnie (choć nieco rzadziej) odwiedzać ortodontę i stosować się do jego wskazań.

śr. ocena 5 / głosów 3