Na czym polega komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych badań okulistycznych. Służące do jego wykonania autorefraktometry w ostatnich latach stały się jednym z podstawowych elementów wyposażenia nie tylko gabinetów okulistycznych, ale także wszystkich większych salonów optycznych. Jakie możliwości daje nam komputerowe badanie wzroku oraz czy wystarczy ono do dobrania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Przebieg komputerowego badania wzroku

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, do wykonania komputerowego badania wzroku niezbędny jest autorefraktometr. Urządzenie to służy do określenia ostrości wzroku pacjenta na podstawie dokonanych pomiarów soczewki oraz krzywizny rogówki oka. Samo badanie jest niezwykle proste, bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund. Pacjent w trakcie jego trwania musi patrzeć na wyświetlony na ekranie oddalony mały przedmiot. Urządzenie w tym czasie wpuszcza do oka nieszkodliwą wiązkę promieni podczerwonych, które odbijają od oka refleksy, na podstawie których autorefraktometr dokonuje określenia wartości refrakcji oka.

Czy wyniki badania można wykorzystać do doboru szkieł korekcyjnych?

Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, okuliście z Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej, który odpowiedział nam, że niestety ale określenie dokładnej mocy szkieł korekcyjnych na postawie wykonanego komputerowego badania wzroku jest niestety niemożliwe. Dlaczego?

Z bardzo prostego powodu. Badanie z wykorzystaniem refraktometru automatycznego jest niestety badaniem podmiotowym, co oznacza, że w trakcie jego wykonywania nie jest wymagane czynne uczestnictwo pacjenta. W rezultacie badanie to nie pozwala na precyzyjny dobór mocy korekcji, ponieważ nie daje możliwości praktycznej weryfikacji dobranej za jego pomocą mocy szkieł. Dlatego też badanie autorefraktometrem zalecane jest jedynie jako badanie pomocnicze. Pozwala otrzymać przybliżone wyniki, które jednak należy jeszcze dodatkowo sprawdzić poprzez określenie, jak pacjent się czuje w szkłach o konkretnej mocy i czy dobrze w nich widzi. W tym celu najlepiej jest się wybrać do gabinetu okulistycznego.

śr. ocena 5 / głosów 1