Czym jest antykoncepcja awaryjna? Jak działają pigułki „dzień po”?

Nie każda kobieta stosuje antykoncepcję. Nie jest to odpowiedzialne zachowanie, szczególnie kiedy nie planujemy jeszcze dziecka. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest antykoncepcja awaryjna, a dokładniej pigułka „dzień po”. Co trzeba wiedzieć na temat jej stosowania? Warto przeczytać, ponieważ nie jest to metoda antykoncepcji, którą można stosować bez zastanowienia.

Jak stosować pigułkę „dzień po”?

Pigułkę „dzień po” należy stosować w sytuacji odbycia stosunku bez zabezpieczenia czy nieskuteczności stosowanej antykoncepcji, jeśli nie planujemy obecnie posiadania dziecka. Można ją nabyć bez recepty, w każdej aptece, pod warunkiem ukończenia 15 roku życia. Koszt tabletki to około 130 zł. Nie jest to mała kwota, dlatego często zniechęca do zbyt pochopnego użycia. Trzeba jednaj wiedzieć, że o jej skuteczności decyduje czas, w jakim przyjmie ją kobieta. Najbardziej efektywne działanie można osiągnąć, kiedy tabletkę antykoncepcyjną zażyje się maksymalnie w ciągu 24 godzin po stosunku.

W jaki sposób działa antykoncepcja awaryjna?

Zadaniem antykoncepcji awaryjnej jest uniknięcie ryzyka zajścia w ciążę. Tabletka hamuje owulację, a jednocześnie wywołuje zmiany w błonie śluzowej szyjki macicy. Dzięki temu nie może dojść do implementacji zarodka. Jeśli zarodek już się zagnieździł, pigułka nie zadziała skutecznie, ponieważ nie ma właściwości poronnych.

Pigułka „dzień po” – to trzeba wiedzieć

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku: Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w nagłych wypadkach. Nie można jej uważać za jedną z metod antykoncepcyjnych, ponieważ może stwarzać ryzyko zaburzeń hormonalnych i zupełnie rozregulować cykl. Dlatego pigułkę „dzień po” powinno się przyjmować jedynie w sytuacji gwałtu, pęknięcia prezerwatywy, niewłaściwego stosowania antykoncepcji hormonalnej czy stosunku seksualnego bez żadnych zabezpieczeń.

śr. ocena 5 / głosów 7