Jak stosować pigułkę „dzień po”?
Pigułkę „dzień po” należy stosować w sytuacji odbycia stosunku bez zabezpieczenia czy nieskuteczności stosowanej antykoncepcji, jeśli nie planujemy obecnie posiadania dziecka. Można ją nabyć bez recepty, w każdej aptece, pod warunkiem ukończenia 15 roku życia. Koszt tabletki to około 130 zł. Nie jest to mała kwota, dlatego często zniechęca do zbyt pochopnego użycia. Trzeba jednaj wiedzieć, że o jej skuteczności decyduje czas, w jakim przyjmie ją kobieta. Najbardziej efektywne działanie można osiągnąć, kiedy tabletkę antykoncepcyjną zażyje się maksymalnie w ciągu 24 godzin po stosunku.
W jaki sposób działa antykoncepcja awaryjna?
Zadaniem antykoncepcji awaryjnej jest uniknięcie ryzyka zajścia w ciążę. Tabletka hamuje owulację, a jednocześnie wywołuje zmiany w błonie śluzowej szyjki macicy. Dzięki temu nie może dojść do implementacji zarodka. Jeśli zarodek już się zagnieździł, pigułka nie zadziała skutecznie, ponieważ nie ma właściwości poronnych.
Pigułka „dzień po” – to trzeba wiedzieć
Jak tłumaczy nasz rozmówca, ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku: Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w nagłych wypadkach. Nie można jej uważać za jedną z metod antykoncepcyjnych, ponieważ może stwarzać ryzyko zaburzeń hormonalnych i zupełnie rozregulować cykl. Dlatego pigułkę „dzień po” powinno się przyjmować jedynie w sytuacji gwałtu, pęknięcia prezerwatywy, niewłaściwego stosowania antykoncepcji hormonalnej czy stosunku seksualnego bez żadnych zabezpieczeń.