kobieta poddająca się hipnozie

Czy hipnoza działa na każdego?

Każdy pacjent wykazuje indywidualną podatność na poszczególne metody leczenia. Wynika to z indywidualnych cech, jak i dotychczasowych doświadczeń danej osoby. Zasada ta działa również w przypadku terapii hipnotycznej. Istnieją przypadki pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie zareagują na hipnozę i w ich przypadku ta metoda leczenia nie będzie skuteczna. Sprawdź, czy każdy może poddać się terapii hipnozą, a jeśli nie, to jaka jest tego przyczyna.

Jak ocenić podatność pacjenta na hipnozę?

W jaki sposób sprawdzić, czy pacjent będzie odpowiednio reagował na leczenie hipnozą? Amerykańscy lekarze psychiatrzy w tym celu opracowali 30-stopniową skalę, którą można opisać podatność na wprowadzenie w stan hipnozy. Skala przydaje się do określenia, na jakie osoby działa hipnoza.

Od 0 do 5 to część skali przeznaczona dla osób opornych na takie metody leczenia. Podczas prób wprowadzenia w trans odczuwają relaks i odprężenie. Kolejny przedział od 6 do 11 to grupa osób lekko podatnych na hipnozę. Podczas seansu występuje u nich lekkie mrowienie rąk oraz nóg. U tych pacjentów stwierdzono też niekontrolowany ruch gałek ocznych w czasie hipnozy. Kolejna grupa osób (do 20 stopni) podczas sesji nie czuje bólu, który mógł towarzyszyć im wcześniej. Ostatni przedział to tzw. trans głęboki. Należy wyraźnie zaznaczyć, że 2 ostatnie przedziały nie mają zastosowania w terapii, ponieważ po wybudzeniu z nich pacjent nie zachowuje wspomnień z czasu hipnozy.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą skorzystać z hipnozy?

Każdy człowiek jest inny i wykazuje zróżnicowaną podatność na alternatywne metody leczenia. Do tego dochodzą pewne etapy w życiu, podczas których hipnoza nie powinna być wykonywana. Ciąża jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. To właśnie wtedy przyszłe mamy przeżywają wielkie emocje, często dochodzą do tego wahania nastrojów wywołane szalejącymi w tym czasie hormonami. Wczesna ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania terapii hipnotycznej. Szczególnie w pierwszym trymestrze zakazana jest ta metoda leczenia, ponieważ może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się układ nerwowy płodu. Hipnozy nie stosuje się także u dzieci poniżej 14 roku życia z uwagi na możliwe powstanie zmian osobowości, które mogą być efektem terapii przeprowadzanej u niepełnoletnich.

Teraz już wiesz, na kogo hipnoza może działać, a dla kogo jest niewskazana. Możesz świadomie zdecydować się na taką formę terapii, jeśli jesteś w grupie osób bez przeciwwskazań. Ciekawą, autorską terapię stosuje Magdalena Dorau. Prowadzi ona gabinet Aktywator Ciebie w Łodzi. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem terapii, na stronie internetowej gabinetu znajdziesz więcej informacji.

śr. ocena 0 / głosów 0