Ciśnieniomierz – urządzenie niezbędne w każdym gabinecie lekarskim  

Ciśnieniomierz umożliwia wykrycie nadciśnienia tętniczego, które z kolei zwiększa ryzyko m.in. udaru mózgu, choroby wieńcowej oraz przyrostu lewej komory serca. Warto mierzyć je regularnie i pamiętać, że za prawidłowe uznaje się ciśnienie krwi mające 120/80 mm Hg, natomiast nadciśnienie stwierdza się, gdy wynosi 140/90 mm Hg. Dowiedz się, dlaczego warto wykonywać pomiary w gabinecie i co cechuje ciśnieniomierze znajdujące się w gabinetach lekarskich.

Czemu warto badać ciśnienie w gabinecie?

Warto podkreślić, że badanie ciśnienia tętniczego krwi najczęściej wykonywane jest w gabinecie lekarskim podczas wizyty wynikającej z innego powodu. Za wysokie bądź za niskie ciśnienie często jest bagatelizowane, gdyż nie daje konkretnych objawów, stąd z reguły wykrywane jest przypadkowo. Udając się na wizytę do lekarza POZ, wykonuje on rutynowo lub podczas badań okresowych pomiar ciśnienia. Co warto podkreślić, to fakt, że chociaż według badań aż u 20% populacji stwierdza się tzw. efekt białego fartucha (wzrost ciśnienia pod wpływem emocji pojawiających się na widok pielęgniarki lub lekarza), to wykonując badanie u lekarza ma się 100% gwarancję prawidłowego pomiaru. Ciśnieniomierz to nieskomplikowany sprzęt, jednak tylko wprawiony specjalista zdaje sobie sprawę, jak ważna podczas badania jest pozycja badanego oraz jego przygotowanie (m.in. odpoczynek na ok. 15 minut i unikanie palenia przed pomiarem). Dodatkowo, w gabinetach lekarskich dostępne są specjalistyczne ciśnieniomierze, które ze względu na parametry i właściwości zdecydowanie skuteczniej mierzą ciśnienie.

Czym charakteryzują się ciśnieniomierze przeznaczone do badań w gabinecie?

Warto podkreślić, że modele ciśnieniomierzy dostępne w gabinetach lekarskich cechują się dużą odpornością na wstrząsy. Dzięki podwójnej ściance i specjalnemu zabezpieczeniu manometru są w stanie skutecznie chronić przed częstymi drganiami – podkreśla specjalista z firmy PLUS ULTRA z Poznania.

 Dodatkowo, specjalistyczne urządzenia posiadają także system przeniesienia ciśnienia. W ich konstrukcji występuje pojedynczy przewód ciśnieniowy z innowacyjnym systemem, który umożliwia najlepsze warunki łagodzenia wpływu skoków ciśnienia podczas inflacji na manometr. Ponadto, należy podkreślić, że nowoczesne ciśnieniomierze w gabinetach lekarskich mają także inne zalety – są m.in.:

  • wytrzymałe i niezawodne,
  • łatwe w obsłudze – posiadają np. wskaźnik z dużą skalą odczytową,
  • precyzyjnie skalibrowane,

regulowane, przez co sprawdzają się zarówno u dorosłych, jak najmłodszych.

śr. ocena 5 / głosów 5