chirurg stomatolog

Chirurgiczne usuwanie ósemek – czy jest się czego bać?

Wiele osób panicznie boi się wizyt u stomatologa. Nawet regularne kontrole mogą wzbudzać strach i niepokój trudny do opanowania. Czasami okazuje się jednak, że wizyta u specjalisty staje się nieunikniona. Jest tak w przypadku pojawienia się ósemek – zębów mądrości. Stanowią one narząd szczątkowy, który może przysporzyć niemałych problemów dla zdrowia jamy ustnej. Konieczne jest wtedy chirurgiczne usunięcie. Podpowiadamy, czy należy się bać tego zabiegu i jak przebiega.

Czy ósemki trzeba usuwać?

Zęby mądrości stanowią narząd szczątkowy, co oznacza, że nie odgrywają żadnej roli w funkcjonowaniu organizmu. Ósemki nie odpowiadają za żucie ani gryzienie, a często stanowią poważny problem. Dla wielu osób wyrastanie zębów wiąże się z bólem nie do zniesienia, którego nie da się opanować nawet mocnymi lekami. Ósemki są także częstym siedliskiem zmian próchnicznych.

Specjaliści z gabinetu stomatologicznego Famidental Stomatologia Rodzinna są zdania: Zęby mądrości wyrastają na samym końcu jamy ustnej, dlatego trudno dotrzeć do nich szczoteczką podczas codziennego mycia. Stanowią siedlisko bakterii i pozostałości pokarmu, dlatego najszybciej rozwija się w nich próchnica, która często przenosi się na inne zęby.

Wielu specjalistów zaleca profilaktyczne chirurgiczne usunięcie ósemek, aby nie dopuścić do powstania groźnych dla jamy ustnej zmian. Ekstrakcja jest też rekomendowana, gdy zachodzi konieczność leczenia kanałowego, które sprawia ogromną trudność ze względu na skomplikowaną budowę zębów mądrości.

Jak przebiega chirurgiczne usuwanie ósemek?

Przed zabiegiem chirurgicznego usuwania ósemek należy dokładnie zobrazować struktury jamy ustnej i sam ząb. Specjalista wykonuje w tym celu zdjęcie patomorfologiczne, tomografię stożkową oraz niekiedy badanie krwi, przede wszystkim pod kątem prawidłowej pracy układu krzepnięcia.

Chirurgiczne usuwanie ósemek rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Jeśli ząb mądrości jest wyrżnięty, wystarczy skutecznie go rozchwiać, a następnie wyciągnąć przy pomocy odpowiedniego narzędzia.

Jeśli ósemka nie jest do końca wyrżnięta, trzeba dokonać nacięcia i innych manipulacji na otaczającej ją błonie śluzowej. Po zabiegu specjalista aplikuje na tkanki szwy, dzięki którym rana nie ulegnie rozejściu. Zazwyczaj zdejmuje się je już po tygodniu.

Czy chirurgiczne usuwanie ósemek jest bolesne?

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wykonuje znieczulenie – miejscowe lub ogólne, inaczej narkozę. Dobiera się je w zależności od budowy zęba, rozległości operacji i preferencji pacjenta. Podczas usuwania ósemek pacjent odczuwa jedynie niewielki ucisk, jaki wywiera specjalista i narzędzia na otaczające tkanki.

Jeśli ekstrakcji podlega tylko jeden ząb, cały zabieg trwa dość krótko, jednak pacjent musi wiedzieć, że po kilku godzinach może pojawić się obrzęk i ból o niewielkim nasileniu. Trwa to około 2 – 3 dni, jednak skutecznym sposobem na przeciwdziałanie dolegliwości są zimne okłady lub leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

śr. ocena 0 / głosów 0