stomatolog

Cechy dobrego stomatologa

Z regularnością w wykonywaniu wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym ma problemy bardzo wiele osób. W zdecydowanej większości przypadków, przyczyną unikania wizyt u dentysty jest strach przed często nieprzyjemnymi zabiegami oraz przed ewentualnym bólem. Na szczęście istnieje sposób, aby zwiększyć częstość wykonywanych przez siebie wizyt u dentysty. Wystarczy tylko znaleźć dobrego stomatologa, który będzie rozumiał nasze potrzeby oraz sprawi, że wizyty u niego nie będą dla nas zawsze wiązały się z dużą traumą. Jakie cechy powinien posiadać dobry stomatolog?

Przede wszystkim wysoki poziom empatii i zrozumienie naszych potrzeb

Najważniejszą cechą jaka powinien posiadać dobry stomatolog, jest umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem oraz doskonałe zrozumienie jego potrzeb. To oczywiste, że pacjent znacznie bardziej się boi, jeżeli nie wie, jakie czynności są akurat wykonywane w obrębie jego jamy ustnej. Dobry dentysta przez cały czas mówi do pacjenta, uspakaja go oraz tłumaczy wykonywane właśnie zabiegi. Bardzo dobrym nawykiem u stomatologa jest także ostrzeganie pacjenta przed możliwymi nieprzyjemnymi odczuciami czy chwilowym bólem. Wtedy pacjent jest w stanie zaufać lekarzowi.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Wysoki poziom empatii i dobry kontakt z pacjentem jest szczególnie istotny w przypadku stomatologów dziecięcych. Dziecko jest bowiem specyficznym pacjentem. Zazwyczaj jest niecierpliwe i znacznie gorzej reaguje na ewentualny ból oraz nieprzyjemne odczucia. Tłumaczenie mu na bieżąco wszystkich wykonywanych czynności znacznie ułatwia przeprowadzenie badania i wykonanie zabiegu, a w perspektywie sprawi także, że mały pacjent nie będzie miał problemu, żeby znów zasiąść na fotelu dentystycznym.

Dbałość o profilaktykę chorób zębów i przyzębia

Dobrego stomatologa możemy także poznać po tym, że oprócz wykonywania zabiegów mających na celu leczenie skutków choroby próchnicowej, przykłada także dużo uwagi do profilaktyki, czyli zapobiegania powstawania kolejnych ubytków w przyszłości. Ta dbałość o profilaktykę chorób zębów i dziąseł zazwyczaj jest widoczna w dwóch elementach.

Przede wszystkim dentysta w trakcie wizyty proponuje też wykonanie odpowiednich stomatologicznych zabiegów profilaktycznych, czyli profesjonalnego usunięcia zalegającej płytki i kamienia nazębnego, fluoryzację czy lakowanie bruzd zębowych. Takie zabiegi służą dokładnemu wyczyszczeniu naszych zębów oraz dodatkowemu zabezpieczeniu ich przed późniejszym rozwojem bakterii próchnicowych.

Drugim elementem, o który zadba dobry lekarz stomatolog, jest zwrócenie nam uwagi na przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto jeżeli w trakcie wizyty znalazł też chociaż chwilę, żeby wytłumaczyć, w jaki sposób powinniśmy szczotkować zęby i dlaczego warto stosować nić dentystyczną czy płyn do płukania jamy ustnej. Takie drobne elementy z pewnością pomogą w sprawieniu, żeby w trakcie następnej wizyty w gabinecie dentysta mógł nam powiedzieć, że nasze zęby są w bardzo dobrym stanie i nie ma na nich żadnych oznak działania próchnicy.

śr. ocena 5 / głosów 1