psycholog dziecięcy

Cechy dobrego psychologa dziecięcego

Dopasowanie psychologa do osoby potrzebującej jego pomocy jest bardzo ważne. Zwłaszcza wtedy, gdy tą osobą jest dziecko, które dopiero poznaje siebie i otaczającą rzeczywistość, kształtując postawy, zachowania oraz doświadczenia. Dobry psycholog powinien posiadać umiejętności, które wpływają na skuteczność leczenia. Podpowiadamy, jakimi cechami powinien charakteryzować się psycholog dziecięcy.

Profesjonalizm i zachowanie zasad etyki

Dobry psycholog to osoba przestrzegająca zasad etyki zawodowej. Psycholog dziecięcy powinien rozpocząć spotkanie od zebrania wywiadu, co pozwoli postawić diagnozę i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Dopiero wtedy może dobrać formę pomocy psychologicznej. Godny zaufania psycholog będzie w stanie biegle rozmawiać nie tylko z dzieckiem, ale także z rodzicem, któremu przekaże potrzebne informacje.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący poradnię psychologiczno– pedagogiczną Meritum: Jeśli psycholog dziecięcy oceni, że w przypadku konkretnego dziecka potrzebna będzie pomoc z zakresu, z którego nie ma kwalifikacji, przekieruje dziecko do innego specjalisty. Jego profesjonalne podejście do pracy nie pozwoli na wykonywanie działań niezgodnych z etyką zawodową.

Zgodnie z polskim prawem psycholog nie ma także prawa udzielać innym informacji dotyczących tematów poruszanych na spotkaniach z dzieckiem, a także przekazywać informacji o tym, że dane dziecko z takiej pomocy korzysta. Psycholog dziecięcy dba o zachowanie tajemnicy zawodowej, co wpływa nie tylko na lepszą komunikację z dzieckiem, u którego budzi zaufanie, ale także pozwala rodzicom na zachowanie spokoju, między innymi w kontekście kontaktów dziecka z rówieśnikami.

Akceptacja i podejście pełne empatii

Skorzystanie z usług psychologa dziecięcego powinno wiązać się także z obserwacją. Rodzic zobowiązany jest zwrócić uwagę, czy specjalista traktuje dziecko z szacunkiem, potrafi poradzić sobie z jego złością i brakiem chęci współpracy, co może przejawiać się na przykład niechęcią do pozostania w gabinecie psychologa lub opuszczeniem tego miejsca przez rodzica.

Psycholog dziecięcy wśród najważniejszych umiejętności posiada budowanie relacji, które powinny opierać się nie tylko na empatii, czyli zdolności współodczuwania oraz rozumienia, ale także na cierpliwości. Ta cecha jest istotna zwłaszcza w psychologii dziecięcej z tego względu, że wizyta u specjalisty nie jest przemyślaną decyzją dzieci, które bardzo często nie chcą znajdować się w obcym dla nich miejscu.

Praca psychologa polega także na indywidualnym podejściu do dziecka. Specjalista nie powinien trzymać się stałych schematów pracy, ponieważ każde dziecko jest inne, a co za tym idzie, inaczej reaguje. Psycholog powinien wykazać się więc otwartością, empatią i cierpliwością, co pozwoli na łatwiejsze nawiązanie relacji i swobodne samopoczucie dziecka. Będzie wtedy w stanie szczerze opowiedzieć o swoich trudnościach lub przekazać te informacje w inny sposób, poprzez rysunek lub mowę ciała. To pozwoli specjaliście dopasować model pomagania do konkretnej sytuacji, co z kolei przyczyni się do skuteczności leczenia.

śr. ocena 0 / głosów 0