optyk

Cechy dobrego optyka

Zdrowie oczu i dobre widzenie jest istotne dla każdego z nas. Okulary korekcyjne do noszenia na co dzień, szkła do czytania, soczewki kontaktowe… Możliwości mamy wiele, jednak nie wszystkie będą dla nas odpowiednie. Warto więc odpowiednio zadbać o wzrok konsultując się z właściwym specjalistą. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego optyka?

Nie da się ukryć, że okulary nosimy głównie ze względów zdrowotnych, kiedy nasz wzrok nie jest doskonały.  Jednak równie ważne jest to, jak w okularach wyglądamy, czy są wygodne i pasują do naszego stylu, rodzaju wykonywanej pracy czy ulubionego sportu. Muszą być również idealnie dopasowane do naszej wady wzroku. Dobry optyk powinien znaleźć dla nas okulary czy szkła kontaktowe spełniające wszystkie nasze wymagania.

Badanie i wywiad zdrowotny

Na dobór odpowiednich szkieł wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to zależne od wady wzroku.

W naszych salonach można skorzystać z porad optometrysty – mówi ekspert z salonu optycznego Oftal-Koralewscy z Poznania. – Jest to bardzo ważna część doboru odpowiednich szkieł. Na podstawie badania możemy określi czy mamy do czynienia z krótko- czy z dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy nieprawidłowościami w budowie gałki ocznej. Równie istotny jest wywiad z pacjentem, bowiem choroby występujące w rodzinie, czy też choroby, na które choruje pacjent mogą mieć wpływ na widzenie. Biorąc pod uwagę historię medyczną oraz badanie optometryczne możemy zaproponować najlepsze rozwiązania.

Warto podczas badania wspomnieć o wszystkich nurtujących nas wątpliwościach. Choć nowoczesne soczewki kontaktowe mogą nosić nawet osoby z uszkodzoną rogówką, może się zdarzyć, że ze względu na choroby (na przykład cukrzycę czy nieleczoną nadczynność tarczycy) lub miejsce pracy (w pyle lub oparach chemicznych), lepszym rozwiązaniem będą dla nas okulary.

Dobór odpowiednich oprawek

Jeśli zdecydujemy się na wybór okularów ważne, by pasowały do naszego stylu, kształtu twarzy czy codziennych aktywności. Do wyboru mamy mnóstwo możliwości – specjalista podsunie nam modele, w których nie tylko będziemy dobrze wyglądać, ale i dobrze się czuć. Dobry optyk powinien być również dobrym obserwatorem.

Staramy się zwrócić uwagę na typ kolorystyczny, kształt twarzy, czy kolory stroju, które ma na sobie klient. Ciepłe i delikatne typu urody będą dobrze wyglądały w złotych, delikatnych oprawkach. Kwadratową twarz można złagodzić okularami o zaokrąglonych brzegach lub podkreślić prostokątną oprawką. – dodaje specjalista. – Do wyboru mamy nie tylko klasyczne oprawki na co dzień, ale również okulary ochronne, maski do pływania czy gogle do uprawiania sportów ekstremalnych, także z możliwością wstawienia szkieł o odpowiedniej mocy.

Jak więc widać warto również zwrócić uwagę na to, czy optyk zadaje nam możliwie dużo pytań. Jeśli nosimy okulary na co dzień ważne jest, by były odpowiednio dobrane, ponieważ nie będą przeszkadzały nam podczas codziennych czynności.

śr. ocena 5 / głosów 5