Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe są obecnie najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. Ich przewaga nad innymi metodami protetycznymi polega na tym, że pozwalają nie tylko w znakomity sposób odbudować estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim przywrócić funkcjonalność układu żucia. Zalety implantów zębowych są bezpośrednio powiązane z ich budową.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implanty stomatologiczne są szczególnym rodzajem uzupełnień protetycznych, ponieważ w odróżnieniu od innych metod pozwalają na odbudowę nie tylko korony zęba, ale przede wszystkim jego korzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ to korzeń decyduje o tym, czy ząb może spełniać powierzone mu funkcję. Implant zębowy jest tak naprawdę tytanową śrubą, która jest wkręcana w dziąsło lub w żuchwę pacjenta. Po wykonaniu takiego zabiegu, implant jest obrastany przez tkanki kostne, tak samo jak jest obrastany korzeń naturalnego zęba, dzięki czemu zapewnia dobrą stabilność przymocowanej do niego sztucznej koronie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego Margo we Wrocławiu: Bardzo ważną zaletą implantów, oprócz możliwości idealnej odbudowy funkcjonalności zęba, jest zapobieganie powstawaniu procesów zanikowych kości, czyli atrofii, do których dochodzi po utraceniu przez pacjentów naturalnych zębów. Przyczyną zaniku kości jest brak możliwości rozwoju tkanki kostnej. Implant pozwala na zablokowanie tego procesu, ponieważ tkanka może się rozwijać wokół wszczepionego tytanowego filaru.

Trzy najważniejsze elementy budowy implantów

Implant zębowy jest zbudowany z trzech najważniejszych elementów: imitującego korzeń zęba filaru, łącznika oraz korony protetycznej.

Najważniejszym elementem, jak już żeśmy wspomnieli, jest filar implantu, czyli wykonana z tytanu lub jego stopów śruba. Materiał, z którego wykonuje się ten element nie jest przypadkowy. Tytan wykazuje bowiem doskonałą biozgodność z naturalnymi tkankami organizmu, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wszczepiony do kości element zostanie odrzucony. Tytan jest poza tym niezwykle twardym materiałem, który jest odporny na wszelkie obciążenia mechaniczne, które powstają w trakcie procesu przeżuwania pokarmów.

Drugim elementem implantu zębowego jest filar protetyczny, czyli łącznik. Jego zadaniem jest połączenie wszczepionego implantu z trzecim elementem jego budowy tzn. z koroną protetyczną. W zależności od tego, który ząb jest odbudowywany, łączniki mogą mieć różne kształty, różną wielkość oraz różne kąty nachylenia.

Ostatnim elementem budowy jest korona protetyczna. Na początku, tuż po wszczepieniu sztucznego korzenia zęba, jest on zabezpieczany poprzez przymocowanie korony tymczasowej. Taki element zazwyczaj wykonany jest z kompozytu. Po kilku tygodniach, potrzebnych na zagojenie się wszystkich powstałych w wyniku wykonania zabiegu ran, koronę tymczasową zastępuje się koroną stałą. Ten element jest już wykonany z porcelany, która jest najbardziej zbliżona barwą do naturalnego szkliwa zębów.

śr. ocena 5 / głosów 4