aparat-ortodontyczny

Aparat ortodontyczny dla psa. Co warto wiedzieć?

Chociaż ortodoncja kojarzy się głównie z domeną człowieka, okazuje się, że aparaty ortodontyczne dla psa, stanowiące istotny element ortodoncji weterynaryjnej, to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązanie. Tak samo jak duże znaczenie, zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym, ma prawidłowy zgryz dla człowieka, tak i w przypadku psów zdrowe uzębienie w dużej mierze wpływa na komfort życia. Jak leczy się wady zgryzu u psów?

Leczenie ortodontyczne psów – co warto wiedzieć

Wady zgryzu u czworonogów są częstym zjawiskiem, które nieraz można zaobserwować wcześnie, bo już w przypadku zębów mlecznych. Warto przy tym zaznaczyć, że korekcja wad zgryzu u psów nie polega na usunięciu defektów estetycznych, a poważnych wad obniżających komfort życia zwierzaka. Nieprawidłowo ułożone zęby u psa powodują problemy z przyjmowaniem pokarmu, codziennymi zabawami i nauką zachowań społecznych. Takie wady należy korygować, czym zajmuje się ortodoncja weterynaryjna. Istnieje kilka metod prostowania zębów u psów. Jedną z nich jest program ćwiczeń ze specjalnymi płytkami przedsionkowymi. Jeżeli ćwiczenia z zastosowaniem korektora zgryzu nie przynoszą zamierzonych rezultatów, w takiej sytuacji warto rozważyć założenie aparatu.

Zakładanie aparatu ortodontycznego u psa

Założenie aparatu ortodontycznego u psa to poważna decyzja, wymagająca wiedzy i zaangażowania. Przede wszystkim nie każda wada nadaje się do tego typu korekcji – nie koryguje się w ten sposób wad szkieletowych i takich, które nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania czworonoga. Ponadto nie każdy pies może mieć założony aparat. Zabiegowi mogą poddać się zwierzęta, które nie są agresywne bądź nadopobudliwe. Współpraca wymagana jest również od właściciela psa.

Prostowanie zębów u psa to skomplikowany proces, wymagający zaangażowania ze strony właściciela. – Mówi przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej we Wrocławiu. – Trzeba przygotować się na wielokrotne wizyty w klinice weterynaryjnej w celu kontroli przebiegu leczenia. Pierwsze badanie obejmuje ocenę wady zgryzu i kwalifikację do założenia aparatu ortodontycznego. Następnie pobiera się wycisk, na którego podstawie sporządza się specjalny model z gipsu pozwalający na szczegółowe określenie planu leczenia ortodontycznego. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, by zapewnić pełen komfort pupilowi.

Po założeniu aparatu ortodontycznego zwierzę nie powinno gryźć twardych przedmiotów i bawić się zabawkami wykonanymi ze sznura. Nieraz zaleca się założenie specjalnego kołnierza ochronnego. Warto jednak zaznaczyć, że pies nosi aparat ortodontyczny krócej niż człowiek, a efekty są widoczne już po kilku miesiącach.

śr. ocena 3.5 / głosów 19