Zastosowanie pianki poliuretanowej w przemyśle meblowym

Pianka poliuretanowa w przemyśle meblowym stosowana jest przede wszystkim we wszelkiego rodzaju materacach. Materacach na łóżka, kanapy, czy fotele. Meble tego rodzaju są obecnie znacznie popularniejsze niż te z materacami sprężynowymi, ze względu na swoją cenę. Poza pianką poliuretanową stosuje się także piankę lateksową, jednak może ona powodować reakcje alergiczne u osób, które są podatne na uczulenia.

Materace z pianki

Materace z pianki wypierają powoli materace sprężynowe i kieszonkowe. Materace wykonane ze sprężyn obłożone są warstwami oddzielającymi je od ciała. Najtańsze z nich to materace bonellowe, które mają jednak pewne wady. System konstrukcji jest jednolity, a więc ugina się na dużym obszarze pod wpływem nacisku. Innym typem są materace kieszonkowe, które także mają w sobie sprężyny, jednak każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszonce, wykonanej z różnego rodzaju tkanin. Tak więc układ ten powoduje niezależną pracę sprężyn i dopasowuje się do kształtu ciała. Są to jednak materace drogie. Modele piankowe są coraz częściej oferowane przez producentów, ponieważ mamy coraz bardziej zaawansowane technologie ich produkcji. Z pianek dobrej jakości można wykonać materace, które są podatne na odkształcenia nawet przy dużym nacisku, a do tego są to rozwiązania bardzo higieniczne. Na rynku mamy dostępne materace o zróżnicowanej twardości, dlatego każdy może znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla swojego kręgosłupa. Jeżeli pianka jest dobrej jakości, materac dobrze amortyzuje ruch drugiej osoby, dlatego to idealne rozwiązanie dla par. Nie tylko, to także dobre rozwiązanie dla dzieci, ponieważ ich układ kostny jest bardzo delikatny.

Pianka poliuretanowa

Materace z pianki poliuretanowej są coraz częściej uznawane za najlepsze na rynku, głównie dlatego, że są bardzo wygodne. Nie narażają nas również na reakcje alergiczne. Pianka lateksowa powstaje w wyniku połączenia syntetycznego lateksu z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Za dobrej klasy piankę można uznać taką, której minimum 20% to lateks naturalny. Jak jednak łatwo się domyślić, producenci często nie trzymają się tej zasady. Lateks jest materiałem słabo przepuszczającym powietrze, dlatego z czasem zaczyna mu zagrażać pleśń, grzyby i bakterie.

Pianka poliuretanowa dobrej jakości „oddycha”, jest wysokoelastyczna i zapewnia dobre podparcie. Sprzyja to rozluźnieniu ciała. Jest to tworzywo lekkie, co pozwala łatwo obrócić go na drugą stronę – dowiadujemy się od producenta pianki firmy JAG z Liskowa.

śr. ocena 5 / głosów 3