Jak wybrać idealny fotel biurowy

Fotel biurowy to mebel, wobec którego należy mieć jak najwyższe wymagania – to w nim spędzamy sporą część dnia. Doradzamy czym kierować się, aby wybrać wygodny fotel biurowy, dzięki któremu praca może, choć w niewielkim stopniu, stać się przyjemnością.

Dobry fotel na wagę złota

W ofertach sklepów meblowych znaleźć można mnóstwo foteli biurowych, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i poszczególnymi cechami. Wiele osób wybierając fotel dla siebie kieruje się przede wszystkim względami estetycznymi. To błąd!

-Dobry fotel biurowy musi przede wszystkim zapewniać komfort pracy, a konkretnie prawidłowo podpierać wszystkie części ciała. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy użytkownik spędzać ma w nim kilka godzin dziennie. Niestety, pomimo ogromnego wyboru modeli, trudno znaleźć fotel w pełni ergonomiczny, dlatego decyzja o zakupie takowego powinna być przemyślana – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę M&M PARTNERS, specjalizującą się w sprzedaży mebli i artykułów biurowych.

Ergonomia przede wszystkim

Poszukując idealnego fotela biurowego należy wziąć pod uwagę pewne kryteria, spośród których najważniejszym jest ergonomia. To złożony parametr, do analizy którego potrzebna jest konkretna wiedza. Na wstępie konieczne jest ustalenie własnego stylu pracy – to on zdefiniuje kluczowe i drugorzędne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Elementy te trzeba ocenić pod kątem:

  • wysokości fotela – należy wybrać model z możliwością wyregulowania siedziska w ten sposób, by nogi pozostały zgięte w kolanach po kątem 90° (zbyt niskie i zbyt wysokie krzesło uniemożliwia prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co może być powodem bólu),
  • szerokości podłokietników – powinny wspierać ręce przez cały czas, nie tylko podczas przerwy w pracy, reguluje się je pod względem aktualnie wykonywanej czynności, nie mogą być zbyt wąskie,
  • oparcia fotela – musi mieć kształt dopasowany do kręgosłupa, najlepiej z ruchomym podparciem lędźwiowym, dzięki któremu można dostosować fotel do wzrostu jego użytkownika, powinno umożliwić oparcie się w dowolnym momencie, najlepiej jeśli dodatkowo jest odchylane,
  • siedziska – to idealne powinno być niezbyt głębokie i miękkie, parametry te należy dobrać względem własnego wzrostu (zbyt płytkie lub zbyt głębokie powoduje, że siedzenie w fotelu męczy jego użytkownika),
  • wentylacji – potrzebna w przypadku foteli obitych skórą syntetyczną, komfort pracy i trwałość zwiększyć mogą nawet niewielkie otwory wentylacyjne.

Inne kryteria

Poza ergonomią, istotną rolę odgrywają podstawa fotela oraz jego estetyka. Wybierać można między (najbardziej popularnymi) fotelami na kółkach i fotelami na płozach (rzadziej spotykane, ale bardzo wygodne). W kwestii estetycznej w zasadzie trudno o ograniczenia – praktycznie nie istnieją.

Podsumowując, przy wyborze fotela biurowego warto kierować się nie tylko jego ergonomią, ale także własnymi preferencjami oraz stylem pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował.

śr. ocena 5 / głosów 3