rolety

Właściwości i zastosowanie przeciwsłonecznych rolet pokojowych

Rolety należą do najchętniej wybieranych obecnie rozwiązań okiennych. Jednym z ich rodzajów są pokojowe rolety przeciwsłoneczne. Co warto o nich wiedzieć?

Z czego wykonywane są rolety przeciwsłoneczne?

O tym, w jakim stopniu rolety blokują światło słoneczne, decyduje grubość i gęstość materiału użytego do ich produkcji. Materiały o niewielkiej gęstości nawet po całkowitym opuszczeniu będą przepuszczać pewną część światła – im większa gęstość tkaniny, tym większa skuteczność rolet. Rolety przeciwsłoneczne wykonywane są jedynie z grubych i gęstych materiałów, które są całkowicie blokują dostęp światła naturalnego do pomieszczenia. Niektóre z nich wykonywane są ze specjalnych tkanin od dodatkowych właściwościach termoizolacyjnych.

Zastosowanie rolet przeciwsłonecznych

Przeznaczenie rolet przeciwsłonecznych jest zgodne z ich nazwą – wykorzystywane są one w celu maksymalnego zaciemniania pomieszczeń. Głównie stosowane są w pokojach, których okna wychodzą na wschód bądź południe, gdzie nasłonecznienie w ciągu dnia jest najwyższe. Mogą być również stosowane w takich miejscach jak aule wykładowe czy sale konferencyjne, gdzie zaciemnienie pomieszczenia jest niezbędne podczas wyświetlania pokazów slajdów bądź projekcji filmów.

Nie tylko ochrona przed światłem

Oczywiście rolety przeciwsłoneczne przydają się nie tylko do ograniczania ilości światła wpadającego do pomieszczeń – równie dobrze mogą być użyte do ograniczania ilości światła wychodzącego z pomieszczeń. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy ograniczyć widoczność naszych pokoi z zewnątrz.

– Zwykłe rolety często nie zapewniają dostatecznego poziomu prywatności, szczególnie jeśli mieszkamy na osiedlu, w którym układ bloków umożliwia sąsiadom z naprzeciwka zaglądanie w nasze okna – mówi przedstawiciel firmy Roletta, specjalizującej się w sprzedaży szerokiego asortymentu rozwiązań do ochrony okien. – Opuszczone rolety zwykle po prostu rozmywają nieco obraz, nie stanowią jednak 100% ochrony przed natrętnymi spojrzeniami. Rolety przeciwsłoneczne dzięki swej gęstości pozwalają całkowicie ograniczyć naszą widoczność z zewnątrz.

Wspominane tkaniny o właściwościach termoizolacyjnych to rozwiązanie idealne w ciągu lata, kiedy pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód i południe nagrzewają się od promieniowania podczerwonego emitowanego przez słońce. Tkaniny te po prostu odbijają promieniowanie i nie dopuszczają do nadmiernego nagrzewania się wnętrz – po ich opuszczeniu temperatura w pokojach stopniowo zaczyna opadać. Podobnie jak rolety innych rodzajów, również rolety przeciwsłoneczne mogą być pokrywane wzorem – dzięki temu zyskują również walory dekoracyjne.

śr. ocena 5 / głosów 1