Czy warto obudować kominek kamieniem naturalnym

Wkłady kominkowe wymagają odpowiednio dobranej obudowy, która w dużym stopniu odpowiada za ogólny wygląd kominka i jednocześnie stanowi centrum pomieszczenia, w którym się on znajduje. Jedną z opcji obudowy jest wybór kamienia naturalnego. Sprawdzamy czy warto się na nią zdecydować.

Zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny to wyjątkowo estetyczny oraz praktyczny materiał do wykańczania kominków. Do jego głównych cech zaliczane są trwałość i niepalność. Ponadto, kamienie te nie zmieniają koloru i właściwości pod wpływem wysokich temperatur.

-Obudowy kominkowe z kamienia naturalnego wyróżniają się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na czynniki zewnętrznie, co widać już na pierwszy rzut oka: sam ich wygląd kojarzy się ze stałością i wysoką jakością. Dodatkową zaletą kamieni naturalnych jest to, że ładnie się starzeją, a wręcz nabierają uroku z wiekiem – przekonuje ekspert reprezentujący firmę HB-POLSKA.

Jaki kamień wybrać

Obudowę kominka można wykonać ze wszystkich rodzajów kamieni naturalnych. Można użyć jednego rodzaju, jak również połączyć ich kilka o różnych kolorach i fakturach. Do kamieni naturalnych najczęściej wykorzystywanych do wykonywania zabudów kominkowych należą:

  • marmur – jeden z najtrwalszych, ma unikalne walory dekoracyjne, łatwo utrzymać go w czystości, jest odporny na wysokie temperatury i różnego rodzaju uszkodzenia,
  • granit – odporny na zmienne temperatury i uszkodzenia mechaniczne, łatwy do utrzymania w czystości, twardy, jednak trudny w obróbce (ma to wpływ na cenę kamienia),
  • wapień – ma porowatą strukturę, dość trudny w utrzymaniu w czystości, niepielęgnowany może zszarzeć, jednak jego cena jest bardzo przystępna,
  • łupek – trwały, odporny na wszelkie uszkodzenia, ma gładką strukturę (brak problemów z jej utrzymaniem), jego cena jest bardzo atrakcyjna, przez co kamień ten jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do obudowania kominka,
  • trawertyn – ma ciepłą, miodowo-złotą barwę i oryginalną, porowatą strukturę, jest bardzo efektowny, a przez to również wyjątkowo popularny.

Zabudowa kominka z kamienia naturalnego to świetne rozwiązanie dla każdego – ta opcja sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach rustykalnych i stylizowanych, jak i w nowoczesnych.

 

śr. ocena 5 / głosów 4