umywalka lazienkowa

Umywalka do Twojej łazienki. Przegląd dostępnych rozwiązań

Umywalka to głównym – obok wanny – element wyposażenia łazienki. Nic zatem dziwnego, że powinna być ona dobrana ze szczególną starannością. Wybór nie jest jednak prosty. Na rynku znajdziemy wiele modeli, dostosowanych do rozmaitych potrzeb oraz gustów. Poniżej prezentujemy podstawowe typy umywalek, który możemy zakupić.

Umywalki wiszące oraz stojące

Głównym kryterium, według którego da się podzielić umywalki, jest sposób ich montażu. W sprzedaży znajdziemy zarówno umywalki wiszące, jak i stojące. Modele stojące cechują się dużą uniwersalnością – można je zamontować na blacie, bądź na konkretnym łazienkowym meblu. Ich dodatkową zaletą jest bogactwo form, które poza tradycyjnymi wzorami, przybierają oryginalne, designerskie kształty.

Umywalki wiszące montuje się do ściany przy pomocy solidnych, dopasowanych śrub. Zazwyczaj modele te posiadają niewielkie rozmiary, dlatego dobrze sprawdzają się w skromnych pomieszczeniach łazienkowych, tudzież w toaletach. W sprzedaży znajdziemy również modele pośrednie – łączące cechy umywalek wiszących, a zarazem przystosowane do instalacji na stylowych postumentach bądź półpostumentach.

Umywalki meblowe

Zdążyliśmy już wspomnieć o umywalkach montowanych na meblach. Są jednak również umywalki, wmontowywane w meble bezpośrednio. Warto dodać, że modele te cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim łączą estetykę oraz praktyczność. Dopasowane rozmiarem i kształtem do reszty wyposażenia łazienki, pełnią nie tylko funkcję urządzenia sanitarnego, ale również dodatkowej szafki.

Inwestując w umywalkę meblową, oszczędzamy sporo miejsca. Jeśli jesteśmy gotowi na tego typu rozwiązanie, najrozsądniej uczynimy, kupując gotowe zestawy mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami. Interesujące projekty znajdziemy w salonach łazienkowych, gdzie wystawione są wszelkiego rodzaju ekspozycje, dostępne do zwiedzania oraz bezpośredniego nabycia. Tego typu miejscem jest np. salon firmy Omnires sp. z o. o. w Warszawie.

Umywalki blatowe i podblatowe

Umywalki blatowe – jak sama nazwa wskazuje – to umywalki montowane na łazienkowych blatach. Niekiedy przypominają konstrukcją umywalki meblowe – zwłaszcza, gdy pod blatem znajduje się szafka bądź inny funkcjonalny mebel. Mogą mieć one niezwykle fantazyjne kształty. Ostatnio bardzo modne są m.in. wszelkiego rodzaju ceramiczne misy.

Umywalki podblatowe są równie eleganckie i praktyczne, jak ich blatowe odpowiedniki. W odróżnieniu od umywalek blatowych, nie wystają one jednak ponad powierzchnię blatu, a znajdują się w jego głębi, przypominając kształtem nieckę. Modele te komponują się dobrze z blatem ceramicznym, plastikowym, jak i marmurowym.

śr. ocena 10 / głosów 1