Sztuczna jak prawdziwa – Charakterystyka dzisiejszych sztucznych choinek

Sztuczna jak prawdziwa – Charakterystyka dzisiejszych sztucznych choinek

Przed świętami wielu z nas staje przed dylematem, czy lepiej zdecydować się na choinkę sztuczną, czy jednak wybrać żywe drzewko. Każda z opcji ma swoje zalety, jednak wybór nie jest prosty – współczesne sztuczne choinki swoją estetyką w żaden sposób nie ustępują tym żywym.

Skąd się wzięły sztuczne choinki?

Sztuczne choinki nie są wynalazkiem nowym, ponieważ ich historia sięga aż XIX wieku. Pierwsze sztuczne drzewka wykorzystywano wówczas w Niemczech. Tworzone były z barwionych na zielono piór gęsich. Współczesne sztuczne choinki wykonywane są zupełnie inaczej, a przede wszystkim z bardziej trwałych materiałów. Ich wybór jest bardzo bogaty.

Na rynku znaleźć można zarówno klasyczne, zielone choinki, jak i białe, a nawet różowe. Dostępne są drzewka o różnych kształtach i w różnych rozmiarach. Niektóre z nich do złudzenia przypominają żywe choinki, dlatego wiele osób rezygnuje na ich rzecz z tradycji kupowania żywej choinki na każde kolejne święta – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Virpol.

Sztuczne choinki kupuje się z całym zestawem, który umożliwia ich postawienie. W jego skład wchodzą stojak i podpórka, a samo drzewko podzielone jest na łatwe do zmontowania części (ułatwia to transport i późniejsze przechowywanie drzewka).

Zalety sztucznych choinek

Choć część z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez zapachu żywej choinki, to jednak coraz więcej Polaków decyduje się na zakup sztucznego drzewka. Z wielu powodów.

Przede wszystkim, sztuczne choinki nie stanowią zagrożenia ani dla dzieci, ani dla domowych zwierząt – nie gubią igieł, które mogą stanowić dla najmłodszych i najmniejszych członków rodziny spore zagrożenie. Ponadto, nie trzeba zapewniać im dostępu do wody, co nie tylko zdejmuje z domowników obowiązek ciągłego pamiętania o podlewaniu drzewka, ale też likwiduje problem wstawiania nieestetycznego wiadra do salonu.

Dużą zaletą sztucznych choinek jest również ich wygodna pielęgnacja, ponieważ nie tylko nie gubią igieł, ale też nie oblepiają się żywicą, do której może przyklejać się kurz. Są też dużo lżejsze od naturalnych drzewek (nawet te o imponujących rozmiarach) oraz przyjemniejsze w dotyku, co w dużym stopniu wpływa na komfort zakładania ozdób choinkowych. Igły sztucznych choinek nie kłują, dlatego mogą przystrajać je nawet dzieci.

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeśli zdecydujecie się na sztuczną choinkę, to przed wyprawą do sklepu koniecznie zmierzcie przestrzeń, w której będzie miała ona swoje miejsce i szukajcie drzewka o wymiarach zgodnych z wykonanymi pomiarami. Warto pamiętać, aby uwzględnić w nich trochę zapasu miejsca wokół choinki, zwłaszcza na górze, jak i oczywiście na dole – w końcu gdzieś muszą zmieścić się prezenty!

śr. ocena 5 / głosów 3