W jaki sposób wybrać idealną roletę

Rolety okienne są wspaniałą alternatywą dla zasłon. Chronią nas przed słońcem, ale nie tylko. Na gęsto zabudowanych osiedlach, gdzie bloki znajdują się bardzo blisko siebie, roleta zapewnia nam intymność. Kiedy zapalimy wieczorem światło, możemy zasłonić okno roletą i żaden z sąsiadów nie będzie podglądał, co robimy w naszym mieszkaniu. To także element wystroju wnętrz – rolety mogą być dopełnieniem pomieszczenia w każdym stylu.

Szeroki wybór rolet

Wybór rolet jest naprawdę szeroki, każdy znajdzie wśród nich coś idealnego dla siebie. Mogą być sterowane silnikiem elektrycznym lub ręcznie, najczęściej za pośrednictwem łańcuszka, czy sznurka. Do wyboru mamy rolety wolnowiszące, które mogą być zamontowane na dwa sposoby: na ścianie nad oknem lub zawieszane na skrzydle okna. Najczęściej wybieramy tę drugą wersję, ponieważ wówczas możemy otwierać okno nawet wtedy, kiedy roleta jest opuszczona. Rolety mogą być też zabudowane kasetami, które wykonywane są zwykle z aluminium. Rolety w kasecie są eleganckie i pasują do pomieszczeń domowych i biurowych. Część rolety, która zasłania szybę, wykonywana jest zwykle ze sztucznych materiałów z włókien poliestrowych. Tkaniny tego typu są odporne na zabrudzenia i gniecenie, w przeciwieństwie do tkanin naturalnych, które stosuje się w roletach rzymskich. Te ostatnie nie są w Polsce popularne – działają i wyglądają inaczej. Nie nawijają się na rurkę, lecz składają się falami.

Wzory i kolory

Nowocześni producenci mają w swojej ofercie szereg materiałów, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Mamy materiały jednokolorowe, z delikatnymi wzorami lub kolorowymi nadrukami. Projektant wnętrz z pewnością dopasuje rolety do każdego pomieszczenia, tak by komponowała się z pozostałymi elementami wystroju. Możemy zażyczyć sobie roletę, która będzie współgrała kolorystycznie z dywanem lub wykładziną na podłodze, z kanapą i fotelami w salonie, czy z kolorystyką mebli w kuchni. Dziś bardzo popularne są rolety w odcieniach szarości – mówi nam ekspert firmy Franc Gardiner ze Świdnicy. Wiele osób decyduje się na styl skandynawski i minimalizm w swoich domach i mieszkaniach. Wybieramy jednolitą kolorystykę, meble w prostej formie, minimalistyczne dekoracje. Rolety stanowią dopełnienie takiego stylu, ponieważ są prostsze niż popularne do niedawna firany i zasłony.

śr. ocena 0 / głosów 0