W jaki sposób urządzić wygodny gabinet?

Wiele osób nie docenia wpływu otoczenia w jakim się znajdują na ich samopoczucie oraz aktywność umysłową. Jeśli chcemy, by nasza efektywność w pracy była utrzymana na najwyższym poziomie, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o to, by nasz gabinet spełniał wymogi komfortu i sprzyjał koncentracji. W związku z tym warto poświęcić nieco czasu na przemyślenie jego umeblowania i wystroju.

Gabinet w domu – czy warto?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Rozwiązanie to ma sporo plusów, przede wszystkim nie tracimy czasu na dojazdy do biura, nie musimy rygorystycznie trzymać się grafiku – możemy rozpoczynać i kończyć prace o dowolnej godzinie. Dla rodziców małych dzieci bardzo istotnym atutem jest fakt, że nawet w czasie pracy mogą mieć oko na swoje pociechy. Jeśli już decydujemy się na pracę w domu, dobrym posunięciem będzie wyznaczenie w nim jednego pomieszczenia na nasza gabinet. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, by nasze życie zawodowe nie mieszało się z prywatnym. Pamiętajmy, że dom to przede wszystkim miejsce, w którym odpoczywamy – jeśli będziemy pracować w kuchni lub sypialni, bardzo szybko zniechęcimy się do takiego trybu życia. Jeśli nie mamy wolnego pomieszczenia, możemy przy użyciu choćby regałów wyznaczyć w jednym z pokoju kawałek miejsca, w którym będziemy zaszywać się na czas pracy.

Jak urządzić gabinet?

Niezależnie od tego, czy gabinet urządzamy w domu, czy w osobnym biurze, powinniśmy brać pod uwagę parametry takie jak wielkość pomieszczenia, stopień nasłonecznienia, czy kolory ścian i podłogi. Na tej podstawie dobieramy meble. Jeśli dysponujemy małym pokojem na gabinet, powinniśmy zainwestować w biurka i szafki, które nie zajmą dużo miejsca i nie utrudnią nam przemieszczania się po gabinecie. Z tego też powodu należy rozważnie decydować co jest nam faktycznie potrzebne do pracy – podstawa to biurko, fotel oraz meble do przechowywania dokumentów lub urządzeń, takich jak drukarka czy skaner. Jeśli nie mamy dość przestrzeni, powinniśmy zrezygnować z kupna mebli biurowych, które nie są nam potrzebne. Warto przy tej okazji pamiętać, że jasne meble – podobnie jak jasna podłoga – optycznie zwiększają powierzchnię, zatem jeśli nie chcemy czuć się jeszcze bardziej przytłoczeni wewnątrz małego gabinetu, powinniśmy unikać ciemnych elementów wystroju.

Wygoda przede wszystkim

Praca zwykle zajmuje nam bardzo duża część dnia – osiem godzin spędzonych przed komputerem stanowi bardzo duże obciążenie dla naszego organizmu, szczególnie pleców. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by meble z których korzystamy były wygodne, czyli dopasowane do naszego wzrostu i postawy. Powszechne są już na rynku krzesła i fotele biurowe z regulowaną wysokością siedziska oraz kątem nachylenia oparcia – stosunkowo nowym rozwiązaniem są biurka, w których może regulować wysokość blatu oraz kąt jego nachylenia. Powierzchnia blatu powinna dawać nam możliwość swobodnego kreowania przestrzeni roboczej – im większy blat, tym lepiej, choć nie oznacza to, że powinniśmy zastawiać całą jego powierzchnię przedmiotami, których używamy w pracy. Drobne sprzęty biurowe, dokumenty i inne rzeczy, których używamy jedynie od czasu do czasu powinny znaleźć swoje miejsce w szafkach oraz na półkach, dlatego w nie również powinniśmy się wyposażyć.

Bardzo dobrym rozwiązaniem przy meblowaniu gabinetu jest kupno mebli robionych na wymiar – produkcją takich sprzętów zajmuje się firma Ewodd z Warszawy. Na jej stronie internetowej znajdziemy konfigurator mebli, w którym sami możemy zaprojektować wyposażenie naszego biura.

 

 

 

śr. ocena 5 / głosów 2