Prześcieradło – zwykłe czy z gumką?

Stare porzekadło mówi: „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Trudno odmówić mu racji, toteż warto dokładnie przemyśleć wybór poszczególnych elementów pościeli, na czele z prześcieradłem. To od niego w dużej mierze zależy bowiem jakość naszego snu. Doradzamy jakie prześcieradło wybrać.

Kryteria wyboru

Prześcieradło to przeważnie element pościeli, do którego przywiązuje się najmniejszą wagę. To błąd, ponieważ jego znaczenie dla komfortu spania jest ogromne. Bardzo często w sklepie chwytamy za pierwsze-lepsze prześcieradło, nie zastanawiając się nad słusznością swojego wyboru. A wystarczy tylko się rozejrzeć, aby dojrzeć ogrom możliwości.

-Podczas kupowania prześcieradła należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego długość i szerokość, które należy dobrać uwzględniając wymiary materaca łóżka. Istotne są także kroje i tkaniny prześcieradeł – wyjaśnia ekspert reprezentujący sklep internetowy TENDINA.

Rodzaje tkanin

Prześcieradła, ze względu na materiał, dzieli się na dwie główne kategorie, a mianowicie na:

  • prześcieradła z frotte – są grube i mięsiste, dlatego są często wybierane w zimie jako dodatkowa izolacja cieplna, wyjątkowo chłonne (idealne dla osób nadmiernie pocących się w nocy), przyjemne w dotyku, przy zakupie warto zwracać uwagę na ich gramaturę (im wyższy parametr, tym bardziej mięsisty będzie materiał), można je doskonale dopasować do kolorów obecnych w sypialni,
  • prześcieradła z jerseyu – miękkie i przyjemne w dotyku, mają delikatną strukturę, są cieńsze od prześcieradeł frotte, ale jednocześnie lepiej przepuszczają powietrze, są delikatniejsze w kontakcie ze skórą, mają niszą gramaturę od frotte, jednak nie snują się i są trwałe, sprężyste oraz elastyczne, nie wymagają prasowania.

Z gumką czy bez?

Innym kryterium podziału prześcieradeł jest ten dzielący je na prześcieradła z gumką i bez gumki. Te pierwsze zdecydowanie lepiej przylegają do powierzchni materaca oraz nie przesuwają się podczas snu. Są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy śpią niespokojnie i zwijają tradycyjne prześcieradła. Prześcieradła z gumką wyglądają wyjątkowo estetycznie, ponieważ gumka jest niewidoczna.

Alternatywą dla wyżej wymienionych prześcieradeł są te bez gumki, które również mają swoje zalety. Przede wszystkim, łatwiej je uprać (nie zawijają się, ani nie wciągają pozostałych ubrań do środka). Ponadto, wielu uważa, że prześcieradła bez gumek wyglądają bardziej elegancko, niż prześcieradła z gumką. Z drugiej strony, wymagają zwykle większych zabiegów pielęgnacyjnych oraz dbałości o ich regularne poprawianie na powierzchni materaca.

Podsumowując, prześcieradła z gumką, tak jak i te bez gumki, mają wiele zalet. Zastanawiając się nad kupnem prześcieradła warto więc nie tylko poznać wymiary materaca, ale i zastanowić się czego tak naprawdę od niego oczekujecie.

śr. ocena 5 / głosów 3