szafa-wnekowa

Projektowanie szafy wnękowej – Na co zwrócić uwagę

Meble do zabudowy, w tym szafy wnękowe, cieszą się coraz większą popularnością. Małe metraże mieszkań sprawiają, że urządzając je, staramy się wykorzystać każdą dostępną przestrzeń, w tym znajdujące się w pomieszczeniach zakamarki. Jak sprawić, aby nasza szafa do zabudowy była jak najbardziej pojemna a przy tym estetyczna? To prostsze niż myślisz!

Z biegiem czasu rzeczy nam przybywa. Kupujemy nowe ubrania, buty, elementy garderoby aż w końcu orientujemy się, że nie starcza na nie miejsca w szafkach i komodach. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, warto ją odpowiednio zagospodarować. Dzięki temu nie tylko pozyskamy dodatkową przestrzeń, ale również uatrakcyjnimy wygląd naszego mieszkania.

Dobry projekt to podstawa

Zanim usiądziesz do rysowania projektu szafy, zastanów się, co konkretnie zamierzasz w niej przechowywać. Czy zależy ci bardziej na półkach, na których będziesz układał rzeczy lub sportowe ubrania, czy może na wieszakach, tak by móc w niej przechowywać sukienki czy eleganckie żakiety? A może potrzebujesz jednego i drugiego?

Następnie zmierz dokładnie wymiar wnęki, w której szafa ma się znajdować.

Zalecane rozmiary są różne, ale optymalna głębokość szafy powinna wahać się między 60 a 80 cm, a szerokość od 50 cm do 1,5 m – radzi specjalista ze Studia Mebli Gamma z Żukowa, specjalizującego się min. w projektowaniu szaf do zabudowy – Nie warto jednak przesadzać z długością półek, gdyż im są dłuższe, tym bardziej będą podatne na odkształcenia.

Liczy się wnętrze

Wymiary zewnętrzne to jedno, ale nie mniej ważne jest, już na etapie projektu, zaplanowanie wnętrza szafy wnękowej. Trzeba zwrócić uwagę, gdzie znajdą się poszczególne elementy, po to, aby była jak najbardziej ergonomiczna i aby jak najlepiej wykorzystać jej przestrzeń. Tutaj też sprawdzi się kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, najniższe miejsce w szafie jest idealne na szuflady lub wysuwane kosze, w których zmieścimy dużo drobnych przedmiotów. Wyżej powinny znajdować się półki lub drążek. Jeśli szafa jest dostatecznie szeroka, można zastosować oba te elementy równocześnie. Najwyżej dobrze jest zamocować wysokie półki, gdzie będziemy przechowywać rzeczy, po które sięgamy najrzadziej. Nie bez znaczenia i w tym przypadku są odpowiednie wymiary. Drążek powinien być zamontowany w minimum sześciocentymetrowej odległości od półki, aby można było z łatwością powiesić wieszak, natomiast półki warto zawiesić na wysokości wzroku. Górne, ze względu na większe gabaryty przechowywanych na nich przedmiotów, mogą zajmować nawet 50 cm.

Estetyka

Na końcu warto wspomnieć o estetyce. Dobry projekt szafy wnękowej to taki, który oprócz jej funkcjonalności kładzie także nacisk na aspekt dekoracyjny i czyni z szafy do zabudowy ciekawy element wystroju wnętrza.

śr. ocena 5 / głosów 6