pranie dywanu

Pranie dywanu. Jak się za to zabrać?

Dywany znajdują się w  większości polskich mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Dobrze dobrany do innych elementów wykończenia wnętrza dywan, ma bardzo dobry wpływ na aranżację przestrzeni i stwarza w pomieszczeniu bardzo przyjemny klimat. Niestety dla wielu osób istotnym problemem może być utrzymanie pięknie się prezentującego na podłodze dywanu w czystości. Żeby dywan był naprawdę czysty, nie wystarczy bowiem tylko jego odkurzanie. Od czasu do czasu dywan powinien być też wyprany. W artykule dokładniej opisujemy, w jaki sposób można zaplanować i wyprać dywan.

W jaki sposób można samodzielnie wyprać swój dywan?

W przypadku niewielkich bawełnianych dywaników czy chodniczków, ich wypranie nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. W większości przypadków takie dywany spokojnie bowiem się mieszczą nawet w pralce. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni program prania i po kilkudziesięciu minutach dywan będzie idealnie czysty i po wysuszeniu będzie mógł znów być położony na podłodze. Problemy zaczynają się w przypadku większych dywanów, których nie ma możliwości łatwego wyprania w pralce.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów ze sklepu Kamix w Tychach, w którym można znaleźć m.in. dużo różnego rodzaju dywanów i wykładzin dywanowych: Samodzielne upranie nawet bardzo dużego, zajmującego całą podłogę dywanu, nie powinno dla nikogo być szczególnie trudne. W razie problemów lub jeśli po prostu ktoś nie czuje się na siłach, żeby samodzielnie uprać swój dywan, można też oczywiście skorzystać z usług różnych firm, które specjalizują się w praniu dywanów i wykładzin. Samodzielne pranie dywanów jest jednak możliwe. Trzeba w tym celu jednak skorzystać ze specjalnych środków czystości lub lepiej ze specjalistycznych urządzeń, które mają np. funkcję wytwarzania gorącej pary, co znacznie ułatwia całe zadanie.

Jakie są korzyści związane z samodzielnym praniem dywanów i wykładzin?

Najważniejszą zaletą samodzielnego prania wykładzin i dywanów jest oczywiście to, że dzięki temu uda nam się oszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Nawet wynajęcie specjalnego urządzenia, który znacznie nam ułatwi samodzielne wypranie dywanów w domu, będzie się wiązało ze znacznie niższymi kosztami, niż powierzenie takiego zadania jakiejś firmie. Decydując się na taki krok, ma się także możliwość samodzielnego wybrania stosowanych środków czystości. Dzięki temu możemy np. zastosować wyłącznie takie środki czystości, które mają w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki i których stosowanie nie będzie się dla nas wiązało z powstaniem żadnych reakcji alergicznych.

Właściwy plan uprania dywanów kluczem do sukcesu!

Podejmując decyzję o samodzielnym upraniu dywanów, najpierw jednak koniecznie musimy wszystko zaplanować. Na początku na pewno musimy znaleźć firmę, która nam wypożyczy potrzebny do prania dywanów sprzęt. Obecnie takich firm nie brakuje. Najmniej problemów ze znalezieniem takich usług będą mieli oczywiście mieszkańcy dużych miast. Wyprać swoje dywany można także z zastosowaniem własnego odkurzacza z  funkcją prania lub urządzeń, które mają funkcje wytwarzania pary wodnej. Jeżeli sami jednak nie posiadamy takiego sprzętu i decydujemy się na jego wynajem, warto jest oczywiście najpierw poczytać, jakie mamy możliwości wyboru, czyli jakie rodzaje urządzeń możemy zastosować do prania stosowanych przez nas dywanów lub wykładzin. Koniecznie także musimy się wcześniej zaopatrzyć w potrzebne do prania środki czystości. Jako iż urządzenia do prania dywanów wynajmuje się na dni, warto jest też wszystko zaplanować  w taki sposób, żeby pranie zajęło nam jak najmniej czasu. Zanim wynajęty sprzęt zostanie do nas dostarczony, będziemy musieli przygotować dywany, zadbać o to, żeby nic na nich nie stało i żeby był do nich łatwy dostęp. Przed wypraniem dywanów koniecznie powinny być one najpierw dokładnie odkurzone, a  potem wytrzepane.

Umieszczone w domach dywany powinny  być prane raz w roku. Dzięki temu uniknie się ryzyka, że zaczną się w nich rozwijać jakieś drobnoustroje. Utrzymanie w czystości dywanów na pewno też będzie miało duży wpływ na nasze samopoczucie. Samo nawet najbardziej regularne  odkurzanie dywanów, niestety nie wystarcza do tego, żeby usunąć z dywanów wszystkie znajdujące się w nich i na nich zabrudzenia. Piorąc je za to, można skutecznie się pozbyć nawet powstałych w wyniku rozlania na dywanie jakichś płynów plam.

śr. ocena 0 / głosów 0