meble-pokojowe

Podstawowe zasady doboru mebli pokojowych

Meble pokojowe to bez wątpienia najważniejszy element aranżacji wnętrz. To właśnie one tworzą atmosferę pomieszczenia, definiują jego charakter i podkreślają jego funkcje. Same meble to jednak nie wszystko – istotne znaczenie ma również wykończenie wnętrza, a więc kolory i faktury materiałów wykorzystanych w jego aranżacji. Jak odpowiednio dobrać meble pokojowe i dopasować je do materiałów wykończeniowych?

Jak dopasować meble pokojowe do wnętrza?

Estetycznie i funkcjonalnie urządzone wnętrze to takie, którego wszystkie elementy do siebie pasują. Meble powinny tworzyć harmonijną całość z wykończeniem ścian, podłóg, a także stolarką drzwiową i okienną. Przede wszystkim należy zwrócić tu uwagę na kolor. Przyjęło się, że jeśli wybieramy drewniane meble pokojowe, odcień drewna dobieramy pod kolor parkietu bądź drzwi i okien wykonanych z tego samego materiału. Z kolei tekstylia, czyli poduszki, zasłony czy obrusy mogą korespondować z kolorystyką obicia mebli. Ciekawym rozwiązaniem może być także wprowadzenie kontrastów, które stworzą interesujący efekt. Poza kolorem istotny jest również styl mebli. Rustykalne, bogato zdobione komody czy sekretarzyki idealnie sprawdzą się w tradycyjnych, eleganckich wnętrzach, natomiast klasyczne szafki i stoliki będą dobrze prezentowały się w pomieszczeniach o wystroju nowoczesnym, a także minimalistycznym.

Obecnie modne jest również mieszanie ze sobą różnych inspiracji i tworzenie stylu eklektycznego poprzez kompletowanie mebli o zróżnicowanym wzornictwie. Dobór mebli powinien być również uzależniony od materiałów, z których są wykonane. Najlepszym wyborem będzie tu tradycyjne drewno, a więc tworzywo niezwykle uniwersalne, które dobrze sprawdzi się zarówno w modnym wystroju skandynawskim, wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Jak wybrać dobre meble pokojowe?

Meble pokojowe powinny być nie tylko dobrze dopasowane do wnętrza i innych elementów aranżacji, ale muszą również wyróżniać się wysoką jakością. Przede wszystkim powinny być stabilne i trwałe. Warto zwrócić uwagę na materiały i techniki wykorzystane przy produkcji mebli. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy drewno jest naturalne, a wszelkie dodatki, takie jak okucia i zdobienia, wykonane z wysokiej jakości tworzywa, takiego jak np. mosiądz. Tak wykonane meble pokojowe znajdziemy w ofercie renomowanych sklepów, czego przykładem jest salon meblowy Rustikal z Sierpca. Wszystkie wspomniane cechy, a więc niepowtarzalne wzornictwo, bogata kolorystyka oraz wysoka jakość wykonania sprawią, że meble pokojowe staną się estetycznym i funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza wzbogacającym jego aranżację oraz dodającym mu charakteru.

śr. ocena 5 / głosów 5