witraze

Ozdobne okna. Proces produkcji witraży

Witraże, to ozdobne okna wykonane najczęściej z kolorowych kawałków szkła. Pojawiły się one już w średniowieczu, a rozwój tej techniki przypadł już na gotyk.

Najstarsze witraże były wykonywane z kawałków szkła oprawionych w ołowiane ramy, jednak na przełomie XIX i XX wieku, L.C.Tiffany stworzył metodę polegającą na owinięciu szklanego elementu folią miedzianą i zlutowanie go cyną. Witraże tworzone tą techniką to małe, a czasami większe dzieła sztuki. Takie witraże należą do najbardziej wyrafinowanych witraży o sporej liczbie elementów.

ozdobne-okna-proces-produkcji-witrazy-1

Dubiel Glass do produkcji witraży wykorzystuje właśnie technikę Tiffaniego, charakteryzującą się łączeniem poszczególnych elementów bez użycia profili ołowianych, dzięki czemu konstrukcja jest dużo lżejsza i daje więcej możliwości niż w przypadku tradycyjnych metod. Należy tutaj podkreślić, iż produkcja tego typu witraży nadal jest bardzo pracochłonna i wymaga dużego doświadczenia, gdyż w całości witraże wykonywane są ręcznie.

Witraże kiedyś gościły przede wszystkim w kościołach i świątyniach. Obecnie eleganckie i ciekawe elementy wykończenia drzwi czy okien to tylko niektóre propozycje zastosowania witraży w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej witraże trafiają właśnie do domów, biur i sklepów.

Witraże wykonywane są wg projektu klienta bądź z dostępnej bazy projektów dostępnych u producenta. Dubiel Glass każdy projekt wykonuje indywidualnie i praktycznie bez ograniczeń.

śr. ocena 6.3 / głosów 4